Α1 ΕΣΚΑΗ: O A.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε εύκολα την ΑΓΕΖ και παρέμεινε στην κορυφή-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 28-11-2019 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε εύκολα το απόγευμα της Τετάρτης την ΑΓΕΖ στην Ήλιδα με 85-56, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΣΚΑΗ και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, εκεί όπου συγκατοικεί με τον Προμηθέα 2014 και την Ε.Α.Π..

Η ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη έφτασε άνετα στην επικράτηση, παρά τις απουσίες των Κιούφη, Θεοδωρόπουλου, πραγματοποιώντας άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση.

Με απόλυτη σοβαρότητα και γρήγορο ρυθμό από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού ο Α.Σ.Σ.Α.  δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και προηγήθηκε με 23-6 στο 10΄.

Με διαφορετική πεντάδα αλλά με ίδια φιλοσοφία συνέχισε στο β΄ δεκάλεπτο και έστειλε το σκορ στο 44-24 στο ημίχρονο.

Ίδιο σκηνικό και στο β΄ μέρος και με χρόνο συμμετοχής ισομερώς προς όλους, το σκορ πήγε στο 68-40 στο 30´ και εν τέλει στο τελικό 85-56.

Τα δεκάλεπτα: 23-6, 44-24, 68-40, 85-56.

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας: Παπαθανασόπουλος 10(1), Παπαγιάννης, Αντωνόπουλος 2, Τοπιντζής 3, Μαντούβαλος 6, Συνετός 4, Μαναβόπουλος 11, Κάλλης 5(1), Πίκιος 15(2), Αγραπιδάκης 6, Νικολόπουλος 23.

Α.Γ.Ε Ζακύνθου: Καψάμπελης 12(1),Ευαγγελιστής, Πέττας, Κοτσέτας, Δημησιάνος 8, Βαρβαρήγος 13, Θεοδωρίτσης, Δάφνος 15(3), Μάργαρης 3, Γυφτάκης 3, Ζάγκλας 2, Πλαρινός.