Α1 ΕΣΚΑΗ: Νέα νίκη ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας και στο +1 από τον Αίολο-Ήττα ο… μισός Ολυμπιονίκης-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 11-02-2020 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε και τον Κεραυνό Αιγίου στο Κλειστό της Ήλιδας με 78-62 για την 18η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ και σε συνδυασμό με την ήττα του Αιόλου από τον Προμηθέα 2014, τον άφησε μία νίκη πίσω του και ταυτόχρονα έγινε το φαβορί για την πρωτιά ενόψει των πλέι-οφ (δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Προμηθέας 2014).

Σε ένα παιχνίδι που για μια ακόμα φορά πήραν πολύ χρόνο συμμετοχής όλοι οι νέοι αθλητές αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις, ο Α.Σ.Σ.  δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κεραυνό και καθάρισε εύκολα τον αγώνα.

Οι Αμαλιαδίτες πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο α΄ δεκάλεπτο (21-16) και στο β΄ εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14 (43-29). Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το γ΄ δεκάλεπτο,  όπου με επιμέρους σκορ 20-14 ο Α.Σ.Σ.  έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους στο 30΄ (63-43). Έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και η νίκη ήρθε με 16 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-29, 63-43, 78-62.

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας: Παπαθανασόπουλος 2, Παπαγιάννης, Αντωνόπουλος 4, Θεοδωρόπουλος 9(3), Τοπιντζής, Κιούφης 8(2), Συνετός 4, Μαναβόπουλος 9, Κάλλης 16(3), Δασκαλόπουλος 2, Νικολόπουλος 19(1),Μαντούβαλος 5.

Κεραυνός: Μανωλόπουλος 10(1), Ντουλες 19(4), Τριανταφύλλου 7(1), Σωτηρόπουλος 4, Σπηλιωτόπουλος 9, Σταθακόπουλος 7, Κατσαβόπουλος 6.

Ήφαιστος-Ολυμπιονίκης 77-69

Ο Ολυμπιονίκης παρατάχθηκε με πέντε απουσίες στο Αίγιο και με 7 παίκτες όλους κι όλους, εκ των οποίων οι δύο 14 και 16 ετών, ηττήθηκε από τον Ήφαιστο με 77-69. Παρά τα προβλήματα, οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν όσο μπορούσαν και πραγματοποίησαν αξιοπρεπή εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-33, 60-49, 77-69.

Ήφαιστος (Γιούπης): Χ. Γιούπης, Δημόπουλος 4, Βεργανελάκης 16(2), Δ. Κωνσταντόπουλος 6(2), Παπαδόπουλος 8, Μιχαλόπουλος 3(1), Μπιτσάκος 3(1), Βαγενάς, Τσεκλένης 10(2), Ντούρος 5, Οικονομόπουλος 2, Δούβος 20.

Ολυμπιονίκης (Παναγόπουλος): Θεοφιλόπουλος 3(1), Μίχος 8(2) Χρονόπουλος 12, Λαμπρόπουλος 5(1), Σακελλαρίου 27, Στούκας, Μπ. Κωνσταντόπουλος 14(4).

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.

Έσπερος –ΑΓΕΖ  82-52

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας –Κεραυνός 78-62

Ήφαιστος –Ολυμπιονίκης 77-69

Απολλωνιάδα –Ολυμπιάδα 77-70

Παναχαϊκός –Αραχωβίτικα 63-54