Α1 ΕΣΚΑΗ: Μεγάλο διπλό στο Αίγιο ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 05-11-2019 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πέτυχε σπουδαίο διπλό στη δύσκολη έδρα του Κεραυνού στο Αίγιο, με 57-69 και παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας στην Α1 ΕΣΚΑΗ, πίσω από την πρωτοπόρο και αήττητη Ε.Α.Π..

Μια νίκη που δείχνει ότι ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας μπορεί να πετύχει τον πρώτο του στόχο που είναι η παρουσία του στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος..

Ο Α.Σ.Σ.Α. μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίζοντας καλή άμυνα και έχοντας καλό ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε με 15-20 στο 10´.

Το β΄ δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για τους Αμαλιαδίτες, αφού η άμυνα χαλάρωσε ενώ στην επίθεση χάθηκαν πολλά εύκολα καλάθια, με συνέπεια ο Κεραυνός να προηγηθεί στο 20´ με 34-32.

Το β΄ ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στον Α.Σ.Σ.Α., αφού επικράτησε κάτω από τα δύο καλάθια και με άμυνα για σεμινάριο κι ένα επιμέρους 10-21 προηγήθηκε στο 30´ με 44-53.

Στο δ΄ δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα και η διαφορά άνοιξε μέχρι τους 16 πόντους για να φτάσουμε στο τελικό 57-69, που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους φιλάθλους του Α.Σ.Σ.Α., που έδωσαν βροντερό «παρών» στο Αίγιο και βοήθησαν τα μέγιστα στην προσπάθεια των παικτών.

Στο τέλος του αγώνα οι φίλοι των δύο ομάδων χειροκρότησαν όλους τους παίκτες και ο Κεραυνός έδειξε με την άριστη φιλοξενία του γιατί συγκαταλέγεται στις μεγάλες ομάδες της ΕΣΚΑΗ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-32, 44-53, 57-69.

Κεραυνός Αιγίου: Μανωλόπουλος 2, Ντούλες 15(4), Σωτηρόπουλος, Ζαφειρόπουλος 7, Τριανταφύλλου, Σταθακόπουλος 16, Κατσαβόπουλος 4, Παπαγεωργίου 11(1), Παρίσης , Νάτσκος 2.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Παπαθανασόπουλος, Παπαγιάννης 2, Αντωνόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Τοπιντζής, Κιούφης 3, Συνετός, Μαναβόπουλος 22, Κάλλης 8(2), Πίκιος 11(2), Μαντούβαλος, Νικολόπουλος 23.