Α1 ΕΣΚΑΗ: Μεγάλη νίκη η Α.Ε.Λ.-Ηττήθηκε στο φινάλε ο Ολυμπιονίκης

Ημερομηνία: 11-02-2019 | Συντάκτης:

Η Α.Ε.Λ. παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο β΄ημίχρονο (δέχτηκε μόλις 17 πόντους), έκανε την ανατροπή και νίκησε το δυνατό Ήφαιστο/Αχιλλέα στο «Αέθλειον» με 61-50, κάνοντας σημαντικό βήμα στη μάχη της παραμονής στην Α1 ΕΣΚΑΗ.

Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη έχανε με 11 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα και με 5 στο ημίχρονο. Στο γ΄ δεκάλεπτο ισορρόπησε και στην τελευταία περίοδο έφτασε σε διψήφια διαφορά πέντε λεπτά πριν τη λήξη, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-33, 42-40, 61-50.

Ολυμπιονίκης-Ε.Α.Π. 60-61

Ο Ολυμπιονίκης ηττήθηκε στον πόντο από τη δυνατή Ε.Α.Π. (60-61) στο Κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας. Η ηλειακή ομάδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 18-7 στο α΄ δεκάλεπτο αλλά η Ε.Α.Π. έσφιξε την άμυνά της στη β΄ περίοδο, βρήκε διαδρόμους προς το καλάθι και ισορρόπησε το παιχνίδι (26-26 ημίχρονο). Από κει και πέρα, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και στα τελευταία έξι δευτερόλεπτα ο Σαλάι αστόχησε υπό πίεση και η νίκη πήγε στην Ε.Α.Π. Ο Ολυμπιονίκης εκφράζει παράπονα για τη διαιτησία, για κάποια κρίσιμα σφυρίγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 26-26, 46-43, 60-61.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.