Α1 ΕΣΚΑΗ: Κυρίαρχη στο ντέρμπι η Αμαλιάδα-Ήττα στο φινάλε ο Ολυμπιονίκης-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 28-01-2020 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας κυριάρχησε στο β΄ ημίχρονο στο ντέρμπι με την Ε.Α.Π., στο Κλειστό της Ήλιδας και επικράτησε εύκολα με 84-75, μπροστά σε 250 περίπου φιλάθλους, εκ των οποίων οι 20 από την Πάτρα.

Η ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη, χτυπώντας από τη ρακέτα με τους Μαναβόπουλο Νικολόπουλο, ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ (11-3, 21-12, 39-29), αλλά η Ε.Α.Π. κατά το α΄ ημίχρονο έβγαζε κατά διαστήματα πολλή ενέργεια στο παρκέ και μείωνε συνεχώς, με αιχμή του δόρατος τον ταλαντούχο Πυργιώτη γκαρντ Παναγιώτη Διαμαντόπουλο (25-25 στο 10΄, 44-41 το ημίχρονο).

Στο β΄ ημίχρονο, όμως, η ηλειακή ομάδα πίεσε πολύ στην άμυνα, έκλεψε μπάλες, έβγαλε αιφνιδιασμούς και με επιμέρους σκορ 15-2, έφτασε γρήγορα (στο 24΄) στο +16 (59-43), με τον Κάλλη να πυροβολεί από τα 6.75μ.. Στις αρχές του δ΄ δεκαλέπτου (7.40΄ πριν τη λήξη) η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους (74-53) μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο και η Ε.Α.Π. απλά μείωσε μέχρι τους 7 (82-75), 31΄΄ πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-41, 67-53, 84-75.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Παπαγιάννης, Αντωνόπουλος, Θεοδωρόπουλος 5(1), Τοπιντζής, Κιούφης 3(1), Συνετός 7(1), Μαναβόπουλος 20, Κάλλης 25(5), Αγραπιδάκης, Νικολόπουλος 22, Μαντούβαλος 2.

Ε.Α. Πατρών (Φραγκισκάτος Λ.): Διαμαντόπουλος 21(1), Φραγκισκάτος, Τσώλος, Κυριακίδης, Φωτιάδης 3(1), Σταυράκης 13(2), Ν. Δημόπουλος 10(2), Παλλαδινός 9, Γιαννακόπουλος 8, Μπεκατώρος 11(1).

Αίολος –Ολυμπιονίκης 70-63

Ο Ολυμπιονίκης πάλεψε στην Πάτρα με αντίπαλο τον ισχυρό Αίολο Αγυιάς και ηττήθηκε στο φινάλε με 70-63. Η ομάδα της Αρχ. Ολυμπίας, από τη β΄ περίοδο κυνηγούσε στο σκορ (33-23 το ημίχρονο), αλλά έμενε ζωντανή στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου. 1.30΄ περίπου πριν το τέλος, η διαφορά υπέρ του Αιόλου ήταν στους 2 πόντους αλλά στο φινάλε ο Αγγελόπουλος με καλάθι και εύστοχη βολή και ο Ηλείος γκαρντ Φάνης Αρχιμανδρίτης με τρίποντο και δύο εύστοχες βολές, χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 33-23, 50-43, 70-63.

Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Αγγελακόπουλος 16(4), Χουλιαράς 14(1), Βλάχος, Γιαννικόπουλος 8(2), Αρχιμανδρίτης 12(2), Σίνης 8, Χαμηλός 5(1), Αγγελόπουλος 3, Δόνος 2, Ζυγάς 2.

Ολυμπιονίκης (Παναγόπουλος): Γεωργιόπουλος, Χρονόπουλος 11, Λαμπρόπουλος 9(3), Χατζής 18, Λαζανάς, Σακελλαρίου 15(3), Στούκας 4, Κωνσταντόπουλος 6(1).

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.

ΑΓΕΖ -Προμηθέας 2014 60-71

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας -Ε.Α.Π. 84-75

Έσπερος –Ολυμπιάδα 67-46

Ήφαιστος –Κεραυνός 66-37

Απολλωνιάδα –Αραχωβίτικα 66-59