Α1 ΕΣΚΑΗ: Εύκολα ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, ήττα ο Ολυμπιονίκης-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 24-12-2019 | Συντάκτης:

Για την 12η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ, ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, παίζοντας γρήγορο και θεαματικό μπάσκετ, δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει τη νεανική Απολλωνιάδα (παρατάχτηκε χωρίς τους παίκτες του Απόλλωνα), με 77-48 το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό της Ήλιδας. Έτσι έκλεισε το 2019 με τον καλύτερο τρόπο.

Μετά το αρχικό 3-5, ο Α.Σ.Σ. με πρωταγωνιστή τον Θανάση Νικολόπουλο, που πέτυχε 10 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο, έτρεξε σερί 9-0, πήγε στο 12-5 και στην α΄ περίοδο ήταν μπροστά με 9 πόντους (18-9).

Στο β΄ δεκάλεπτο με τρίποντο του Θεοδωρόπουλου έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (21-9) και στο 17΄, με καλάθι του Παπαγιάννη, έφτασε στο +22 (36-14), για να λήξει το ημίχρονο 36-18.

Στο β΄ μέρος, ο Βασίλης Νιπεργιάλης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και μάλιστα σκόραραν και οι 12! Με 6 διαδοχικούς πόντους του Άρη Συνετού (γκολ-φάουλ και τρίποντο) έγινε το 46-22 και με τρίποντο του 17χρονου Θοδωρή Τοπιντζή το 49-22 στο 25΄. Το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 61-31 με 2/2 βολές του Μαντούβαλου.

Στην τελευταία περίοδο με τρίποντα από τους Τοπιντζή, Αντωνόπουλο, Θεοδωρόπουλο η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 34 πόντους (72-38), για να λήξει το ματς στο +29 για την ηλειακή ομάδα, 77-48.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 36-18, 61-31, 77-48.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Παπαθανασόπουλος 4, Παπαγιάννης 4, Μαντούβαλος 4, Θεοδωρόπουλος 6(2), Τοπιντζής 6(2), Αντωνόπουλος 5 (1), Συνετός 11(2), Μαναβόπουλος 10, Κάλλης 3(1), Πίκιος 4, Αγραπιδάκης 2, Νικολόπουλος 18.

Απολλωνιάδα: Ματαράς 10, Καλογιάννης 9(1), Ξούλος 11(2), Χριστόπουλος 9(1), Σωτηρόπουλος 4, Γεωργίου, Παρασκευόπουλος 5.

Κεραυνός-Ολυμπιονίκης 57-53

Ο Ολυμπιονίκης, αγωνιζόμενος με απουσίες λόγω τραυματισμών, πάλεψε όσο μπορούσε στο Αίγιο κόντρα στο δυνατό Κεραυνό και ηττήθηκε με 57-53.

Οι Αιγιώτες είχαν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ 7-8 πόντων στο α΄ ημίχρονο, το οποίο έληξε 32-26. Στη γ΄ περίοδο έφτασαν στο +9 (39-30 και 42-33) και 6 λεπτά πριν τη λήξη στο +10 (51-41). Στο τελευταίο δίλεπτο η ηλειακή ομάδα μείωσε μέχρι τους 4 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 32-26, 44-38, 57-53.

Κεραυνός (Αρβανίτης): Μανωλόπουλος 7, Ντούλες 16(3), Χ. Τριανταφύλλου, Σωτηρόπουλος 1, Σπηλιωτόπουλος 1, Β. Τριανταφύλλου, Σταθακόπουλος 18(2), Κατσαβόπουλος 10(1), Παπαγεωργίου 4.

Ολυμπιονίκης (Παναγόπουλος): Γεωργιόπουλος 2, Χρονόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 14(2), Χατζής 10, Σακελλαρίου 14(4), Κοντόγιωργας 1, Λαζανάς, Κριτσέλης 10, Γ. Κωσταρέλλος.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας –Απολλωνιάδα 77-48

Ε.Α.Π.-Αίολος 53-64

Ολυμπιάδα-Προμηθέας 2014 63-81

Γαλήνη-Έσπερος 62-71

Παναχαϊκός-Ήφαιστος 61-72