Α1 ΕΣΚΑΗ: Δεύτερη νίκη ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 15-10-2019 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ Αμαλιάδας έκανε το δύο στα δύο απέναντι στη Γαλήνη, το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό της Ήλιδας και ισοβαθμεί στην κορυφή της Α1 ΕΣΚΑΗ με τον Έσπερο και την Ε.ΑΠ., που επίσης έχουν το απόλυτο μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Οι Αμαλιαδίτες ξεπέρασαν γρήγορα το μουδιασμένο ξεκίνημα (0-7) και πέρασαν μπροστά στο α΄ δεκάλεπτο με 19-17.

Στη β΄ περίοδο έκαναν μια έξοχη εμφάνιση και με επιμέρους σκορ 29-16 πήγαν στα αποδυτήρια στο +15 (48-33), βάζοντας τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη.

Στο γ΄ δεκάλεπτο, η ομάδα της Αμαλιάδας συντήρησε άνετα το προβάδισμα το 15-16 πόντων (69-53) και στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (75-55 και 84-64), για να έρθει το τελικό 87-68. Κι όλα αυτά χωρίς τον Βαγγέλη Κιούφη από το 12΄ και μετά, που ένιωσε ενοχλήσεις στο δικέφαλο και δεν αγωνίστηκε στη συνέχεια για να προφυλαχθεί.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το ντεμπούτο του Θεόδωρου Τοπιντζή σε ηλικία 17 ετών, ο οποίος ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα, αλλά πήρε και σημαντικό χρόνο στο παιχνίδι με πολλά υποσχόμενη εμφάνιση.

Γιατρός του αγώνα ήταν ο Γιώργος Παναγούλιας τον οποίο ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας ευχαριστεί θερμά για την παρουσία του.

Η συνέχεια του πρωταθλήματος θα βρει τον Α.Σ.Σ.Α. την προσεχή Δευτέρα στην Πάτρα, με αντίπαλο την ιστορική Ε.Α.Π..

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 48-33, 69-53, 87-68.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Παπαθανασόπουλος 5(1), Παπαγιάννης 6, Αντωνόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος, Τοπιντζής 3(1), Κιούφης, Συνετός 11, Μαναβόπουλος 14, Κάλλης 16(2), Πίκιος 24(4), Αγραπιδάκης, Νικολόπουλος 6.

Γαλήνη: Μπούμπουλης 5(1), Μασσάς, Μπαρδάκης 9(1), Μάγκος 11, Καταρτζόπουλος 4, Φρούντας 4, Τσιγαράς, Αδαμόπουλος 19(2), Αντωνόπουλος 7, Σακελάριου, Αναστασίου 6, Καραβάς 3(1).