Α1 ΕΣΚΑΗ: Διπλό στην Πάτρα για Σ.Ε.Φ.Α., με τρίποντο Κορακιανίτη στο φινάλε!

Ημερομηνία: 11-10-2021 | Συντάκτης:

Το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας ξεκίνησε με το δεξί τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Α1 ΕΣΚΑΗ, κερδίζοντας τη Νίκη Προαστίου στην Πάτρα, με τρίποντη «βόμβα» του Βασίλη Κορακιανίτη, 3΄΄ πριν τη λήξη, με την οποία διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, 56-58. Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, έχανε 13-4 και 22-11 στο α΄ δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια βρήκε τα πατήματά της και με καλή άμυνα ροκάνισε την διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε 34-33. Η γ΄ περίοδος και μέχρι το 35΄ το ματς πήγε πόντο-πόντο, ώσπου δύο λεπτά πριν το τέλος, η Νίκη προηγήθηκε 54-47. Με τρίποντο του Σακελλαρίου το Σ.Ε.Φ.Α. πέρασε μπροστά 1 λεπτό πριν τη λήξη (54-55), ο Θεοδωρόπουλος έκανε το 56-55 και ο Κορακιανίτης μίλησε τελευταίος. Με τρίποντο 3΄΄ πριν τη λήξη χάρισε τη νίκη στην ηλειακή ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 34-33, 44-43, 56-58.

Νίκη Προαστίου: Θανάτης 5, Σκούτας 3 (1), Παγανιάς 7 (1), Παρασκευόπουλος, Κατσένης, Ζωγόπουλος 3 (1), Τσομάνι, Τσιμπούκης 2, Καρυστινός 2, Ζυγας 11(1), Θεοδωρόπουλος 20, Διονυσόπουλος 3.

Σ.Ε.Φ.Α.: Χρονόπουλος 4, Κορακιανίτης 12 (1), Στριγάς, Κωνσταντόπουλος, Κασσιανός, Σακελλαρίου 8(2), Παπαγιάννης 7, Μάρκου, Ρούνης 5 (1), Αντωνόπουλος, Νικολόπουλος 22 (1).