Α.Ο. Δύμης-Πανωλενειακός 59-60: Νίκη για… πλέι-οφ!

Ημερομηνία: 18-01-2019 | Συντάκτης:

Με νικητήριο καλάθι του Δανίκα, «άλωσε» την Κ. Αχαγιά

Ο Πανωλενειακός άλωσε την έδρα του Α.Ο. Δύμης στην Κ.Αχαγιά, με 59-60 και είναι σταθερά στην 4η θέση της βαθμολογίας (8 νίκες-5 ήττες), με την ολοκλήρωση του α΄ γύρου. Μάλιστα, είναι πλέον στο +2 από Ν.Ε.Π., Δύμη και Αχαιό και αύξησε τις πιθανότητές του να παίξει στα πλέι-οφ, παρότι στόχος δεν είναι η άνοδος. Κι όλα αυτά χωρίς τρεις πολύ σημαντικούς παίκτες, τους Παλαιόπουλο, Κουτσόπουλο, Ρουμελιώτη, γεγονός που δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στη νίκη του Πανωλενειακού.

Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ στο α΄ ημίχρονο, είχε προβάδισμα 6 πόντων στο 20΄ (25-31) και στη γ΄ περίοδο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (45-46). Στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα τρία λεπτά πριν τη λήξη, Μπούκλης και Γιαννόπουλος με δύο απανωτά τρίποντα έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στον Πανωλενειακό, αλλά η Δύμη επέστρεψε ξανά και πέρασε μπροστά με έναν. Ο Δανίκας έκανε το 59-60, 20΄΄ πριν τη λήξη και στην τελευταία επίθεση οι Πατρινοί αστόχησαν σε δύο σουτ και η νίκη πήγε στην ηλειακή ομάδα.

Τα δεκάλεπτα:  10-16, 25-31, 45-46, 59-60.

Δύμη: Παλισίδης 4, Σοφιανός, Γκουτσούλας 18(1), Λαθούρος 3(1), Παπαζαφείρης, Κεπενός 8(2), Ζαννής, Δημητρόπουλος 16(2), Κωστούρος 2, Στεφανόπουλος 8, Κόκκινος, Χουνάς.

Πανωλενειακός: Τσάκωνας, Γιαννόπουλος 3(1), Μπούκλης 6(2), Διαμαντόπουλος 6, Μπεκυράς 18, Βλάχος 4, Καραλής, Μπαχούρος, Δανίκας 15(1), Παπαδόπουλος 8.