Α.Ε. Λεχαινών-Αίολος 68-70: Δεν άξιζε να ηττηθεί

Ημερομηνία: 30-01-2019 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Λεχαινών ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον πρωτοπόρο Αίολο με 68-70 το βράδυ της Δευτέρας στο «Αέθλειον» και παρέμεινε στις 4 νίκες στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ.

Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον πανίσχυρο Αίολο και μετά από ένα ισορροπημένο α΄ ημίχρονο, πήρε διαφορά 10 πόντων στη γ΄ περίοδο  με τρίποντα από τους Στεφανίδη (2), Λαμπρόπουλο, Γιωτόπουλο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η πίεση του Αιόλου έφερε κάποια λάθη και τα απανωτά τρίποντα του Μπαχού, οδήγησαν την πατρινή ομάδα να τρέξει επιμέρους σκορ 2-16 και να  πάρει προβάδισμα έξι πόντων (56-62), τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Α.Ε.Λ. με δύο τρίποντα του Λαμπρόπουλου πλησίασε στο καλάθι, αλλά ο Μπαχός με άλλο ένα τρίποντο, το τέταρτο στη δ΄ περίοδο, έφερε ξανά τη διαφορά στους πέντε πόντους.

Ο Στεφανίδης με τρίποντο 6΄΄ πριν το τέλος, έκανε το 68-70 και στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Α.Ε.Λ. αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Σκάλτσα, ενώ ο Βαρδίκος, επίσης λόγω τραυματισμού, αγωνίστηκε λίγα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-30, 52-44, 68-70.

Α.Ε. Λεχαινών: Βαρδίκος 4, Χουλιαράς 15, Παλλαδινός 2, Κολλιόπουλος 3 (1), Λαμπρόπουλος 11 (3), Αναστασόπουλος 3 (1), Στεφανίδης 14 (4), Γιωτόπουλος 14 (1), Κοντάρης 2.

Αίολος Αγυιάς: Μπουμπούλης 9 (3), Καραβάς 2, Μπαχός 16 (5), Θεοδωρόπουλος 6, Χατζηκάλφας 4, Σκόνδρας 22, Χαμηλός 13 (1).