41ο Ολυμπιακό Ράλλυ: Νικητής και Πρωταθλητής Ελλάδας ο Παπαδημητρίου-Τρίτος ο Μπαντούνας

Ημερομηνία: 18-10-2020 | Συντάκτης:

Διεξήχθη το Σαββατοκύριακο από την Α.Ο.Λ.Α.Π. το 41ο Ολυμπιακό Ράλλυ σε Πύργο και Αρχ. Ολυμπία. Ήταν ο 3ος αγώνας του 56ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ράλλυ 2020 και διεξήχθη με τη συμμετοχή 36 πληρωμάτων. Νικητής αναδείχτηκε ο πολύπειρος Γιάννης Παπαδημητρίου με συνοδηγό τον Γιώργο Πολυζώη στο Skoda Fabia Rally2 EVO, οι οποίοι πήραν την πρωτοπορία από την πρώτη ειδική και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος. Μάλιστα, με τη νίκη αυτή ο 55χρονος οδηγός κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ράλλυ 2020.

Δεύτεροι ήταν οι Σερδερίδης- Miclotte, ενώ ο Πυργιώτης Γιάννης Μπαντούνας (Α.Ο.Λ.Α.Π.) με συνοδηγό τον Κώστα Σούκουλη κατέλαβαν την 3η θέση. 4οι ήταν οι Χαλκιάς-Μαχαίρας.

Τζέμος-Παναγιωτούνης και Ιαν-Φράγκου επίσης της Α.Ο.Λ.Α.Π. ήταν και αυτοί στην πρώτη εξάδα (5η και 6η θέση αντίστοιχα).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο αυριανό φύλλο της Πρωινής.