Φυσιολογική ήττα…

Ημερομηνία: 23-01-2017 | Συντάκτης:

BASKET LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΚΟΡΟΙΒΟΣ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports)

Ολυμπιακός-Κόροιβος  85-62

Ο Κόροιβος υπέστη χθες φυσιολογική ήττα στο Σ.Ε.Φ. από τον Ολυμπιακό με 85-62 και πλέον επικεντρώνει την προσοχή του στο σαββατιάτικο κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι με την Κύμη, όπου δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη. Στο χθεσινό αγώνα, έκανε ντεμπούτο ο Ντεβόντες Σμιθ-Ριβέρα, ο οποίος αγωνίστηκε 17 λεπτά και πέτυχε 4 πόντους, με 2/6 δίποντα, 0-1 τρίποντο και 0/2 βολές, όντας ακόμα ανέτοιμος.

Το παιχνίδι

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου πάλεψε στο α΄ δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με 17-11 και τελικά έληξε 25-19. Στη β΄ περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε σε διψήφια διαφορά στα μέσα (35-25) και το ημίχρονο τελείωσε 46-32. Στη γ΄ περίοδο και συγκεκριμένα δύο λεπτά πριν τη λήξη, η διαφορά πήγε στους 18 πόντους (61-43) με τρίποντο του Λοτζέσκι και τα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με σκορ 65-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, που είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, πήρε χρόνο συμμετοχής ο Ιωακειμίδης, στην πρώτη του επίσης εμφάνιση με τη φανέλα του Κοροίβου και ο Ανδρέα Μπεκρής.

Καλύτεροι από τον Κόροιβο ήταν οι Μαρκέλ Σταρκς με 17 πόντους και 8 ασίστ, ο Κένι Χολ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Τόντρικ Γκότσερ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από τον Ολυμπιακό, ο Παπαπέτρου ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Λοτζέσκι με 14.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-32, 65-49, 85-62.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 8, Σπανούλης 8 (2), Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 14 (2), Γκριν 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 16 (2), Ουότερς 6, Αγραβάνης 7 (1), Μιλουτίνοφ 8.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 7 (1), Σταρκς 17 (1), Μιχάλογλου, Πόλαρντ 8, Χολ 14, Σαχπατζίδης, Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης, Γκότσερ 12 (2), Σμιθ-Ριβέρα 4.