Φιλαθλητικός: Τέσσερα πανελλήνια μετάλλια στην Πάτρα

Ημερομηνία: 20-03-2018 | Συντάκτης:
Οι Κατσιαδράμης, Νικολακοπούλου, Αντωνία και Παυλίνα Βλαχαντώνη, με τον προπονητή τους Πάνο Τσόκο.

Διέπρεψαν Κατσιαδράμης, Νικολακοπούλου, Αντωνία και Παυλίνα Βλαχαντώνη

Με μια εξαιρετική και άκρως ικανοποιητική εμφάνιση τελείωσε το περασμένο Σαββατοκύριακο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπάντμιντον για την ομάδα του Φιλαθλητικού στις κατηγορίες U-15 και U-19 στην Πάτρα. Η ομάδα του Πύργου πρόσθεσε μια ακόμα θετική παρουσία σε πανελλήνιο πρωτάθλημα αφού κατάφερε να συλλέξει τέσσερα  πανελλήνια μετάλλια δείχνοντας ότι αποτελεί μια από τις σταθερές αξίες στο ελληνικό μπάντμιντον. Από τα μετάλλια ξεχωρίζει το χρυσό στο διπλό των Αντωνία και Παυλίνα Βλαχαντώνη, που αγωνιζόμενες αρκετά καλά πήραν τον τελικό και κέρδισαν επάξια την πρώτη θέση στο βάθρο. Ο Κυριάκος Κατσιαδράμης παρά την ταλαιπωρία του από μια ίωση που τον ταλαιπώρησε το τελευταίο 10ήμερο και δεν του επέτρεψε να προπονηθεί για το πανελλήνιο, αλλά και να είναι όσο καλός τον έχουμε συνηθίσει, κατάφερε στο διπλό με συμπαίκτη τον Γιώργο Τσιώλη από την Θήβα να αναρριχηθούν ως την δεύτερη θέση του βάθρου και να πάρει το ασημένιο μετάλλιο. Σημαντική όμως επιτυχία ήταν και η τρίτη θέση με το χάλκινο μετάλλιο ως αποτέλεσμα αυτής, για την Αντωνία Βλαχαντώνη που έκανε καλό τουρνουά με εξαιρετική εμφάνιση και πέτυχε τον στόχο της που ήταν ένα μετάλλιο.

Η αποστολή του Φιλαθλητικού στην Πάτρα.

Χάλκινο στο διπλό η Νικολακοπούλου

Τέλος, μεγάλη επιτυχία και για την Ευγενία Νικολακοπούλου θεωρείται το χάλκινο μετάλλιο στο διπλό των U-19, όπου με συμπαίκτρια την Στεφανία Κωνσταντακάτου από τον σύλλογο της Λιβαδειάς, έφτασαν στην τρίτη θέση και στις λεπτομέρειες έχασαν την ευκαιρία να αγωνιστούν στον τελικό του αγωνίσματος. Τέλος εκτός όμως από προαναφερθέντες, συγχαρητήρια αξίζουν και στην υπόλοιπη αποστολή του Φιλαθλητικού, που με  συνολικά 26 αθλητές αποτελούσε και την πιο πολυπληθή του τουρνουά. Είχαμε κάποια καλά πλασαρίσματα σε 16αδες και 8άδες ενώ το 80% των αθλητών του Φιλαθλητικού μπήκε στο κυρίως ταμπλό των αγωνισμάτων που συμμετείχαν. Αυτοί οι αθλητές ήταν οι εξής: Άγκο Πλάτωνας, Μαριλενα Φρίτσαλου, Χαρούλα Βλαχαντώνη, Γεωργία Παναγιωτακοπούλου, Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου, Βασιλική Τόλια, Αθανασία Τρίμμη, Γεωργία Γαβρά, Αγγελική Αλικάκη, Σοφία Λύκου, Ελευθερία Λύκου, Κωνσταντίνα Θάνου, Γρηγορία Λαμπροπούλου, Χάρης Δρακόπουλος, Κώστας Καραμάνης, Παναγιώτης Δάρας, Μαρινίνα Δάρα, Παναγιώτης Βαμβακάς, Αλέξανδρος Σπυρόπουλος, Ξένια Βασιλοπούλου, Ανδρέας Διαμαντάκος και Κώστας Αναστασόπουλος.