Στίβος: Τρέλανε την Ευρώπη ο 20χρονος Μίλτος Τεντόγλου

Ημερομηνία: 09-08-2018 | Συντάκτης:

Απίθανη εμφάνιση για τον Μίλτο Τεντόγλου στον τελικό του μήκους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου. Ο Έλληνας αθλητής υπερέβαλε εαυτόν και έκανε την απόλυτη υπέρβαση γεμίζοντας με περηφάνια τους Έλληνες. Ο 20χρονος αθλητής που προκρίθηκε στον τελικό με την καλύτερη επίδοση επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Ο Τεντόγλου με την καλύτερή του επίδοση για φέτος (8.25) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, που ήταν το πρώτο για την Ελλάδα στο αγώνισμα και 24ο συνολικά. Η τρομερή αυτή επιτυχία για τον Τεντόγλου έρχεται έναν περίπου χρόνο μετά το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων στο Γκροσέτο.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε την προσπάθειά του στον τελικό με άλμα στα 7,96 μέτρα. Συνέχεια με άλμα 7,80  και 8 μέτρα ενώ η τέταρτη ήταν άκυρη. Στην πέμπτη του προσπάθεια «πέταξε» στα 8,25 μέτρα, επίδοση που του έδωσε και το χρυσό μετάλλιο. Αυτό ήταν το έβδομο μετάλλιο στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα για την Ελλάδα που ελπίζει και σε άλλες επιτυχίες σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Φαμπιάν Χάινλε με άλμα στα 8,13 μέτρα ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Σέρχιι Νικιφόροφ με άλμα στα 8,13 μέτρα. Μεγάλη έκπληξη η 12η θέση του Ράντεκ Γιούσκα με 7,73 μέτρα. Ο Τσέχος είχε την κορυφαία επίδοση για φέτος στην Ευρώπη.