«Πυρπόλησε» τη Λευκάδα!

Ημερομηνία: 13-02-2017 | Συντάκτης:

BASKET LEAGUE / ď΁ ˅ՊDS - ʏяɂϓ (ʙ͓ԁ͔ɍ`ˁ̐яЏՋϕ)

Ο Κόροιβος πέρασε από την έδρα της Δόξας (65-69) και ελπίζει βάσιμα στην παραμονή

Του Κώστα Πλιάγκου

Ο Κόροιβος, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από 100 περίπου φίλους του που ταξίδεψαν στη Λευκάδα, πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Δόξας με 69-65 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την παραμονή στη Basket League. Οι κυανόλευκοι ήταν ψύχραιμοι στο φινάλε του αγώνα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, που τους διατήρησε ένα βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη αλλά και έναν από τα πλέι-οφ! Στο α΄ δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και τελείωσε 18-15 για τη Δόξα, με τον Γκότσερ να έχει μπει ζεστός  και να έχει σκοράρει  ήδη 7 πόντους. Στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 5 πόντων (25-20), ο Κόροιβος αντέδρασε με δύο διαδοχικά καλάθια του Μιλουτίνοβιτς (25-24), αλλά ακολούθησαν δύο τρίποντα του 30χρονου Αμερικανού Άλεξ Χάρις και η Δόξα έφτασε στο +7 (31-24).  Χολ, Μιλουτίνοβιτς και Γκότσερ, ανέλαβαν δράση και μείωσαν στους δύο (33-31), ενώ με το πρώτο καλάθι του Πόλαρντ στο παιχνίδι, ισοφάρισαν 33-33. Ο Τσαλδάρης με τρίποντο έγραψε το 36-33 και ο Κένι Χολ το 36-35 που ήταν και το σκορ του α΄ ημιχρόνου.

Καθάρισαν «Μίλου» και Σταρκς στο φινάλε

Στη γ΄ περίοδο ο Κόροιβος πήρε κεφάλι στο σκορ 46-42, με τρία διαδοχικά καλάθια του Γκότσερ, 5 λεπτά πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, αλλά η Δόξα απάντησε με τον Σάνον Σκοτ (48-46) και το γ΄ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 53-52. Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, η Δόξα πήρε προβάδισμα 7 πόντων (61-54) με καλάθια των Αμερικανών Σκοτ, Χάρις και Άμποτ, αλλά ο Μιλουτίνοβιτς πήρε ξανά το όπλο του και με συμπαραστάτη τον Χολ,  ο Κόροιβος έτρεξε σερί 9-0 και πήρε ξανά «κεφάλι» με 63-61. Ο Σκοτ ισοφάρισε 63-63 αλλά μια τρίποντη «βόμβα» του Μιλουτίνοβιτς υπό πίεση στο τέλος του χρόνου επίθεσης, έκανε το σκορ 66-63, 1.18΄  πριν τη λήξη. Ακολούθησε τάπα στον Ρόμπινσον από τον Χολ και ο Σταρκς με λέι-απ κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου(63-68), αφού στο φινάλε τα τρίποντα των Ρόμπινσον, Τσαλδάρη ήταν άστοχα.

Κορυφαίος ο «Μιλου» με 19 πόντους και εκπληκτικά ποσοστά (8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ  και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χολ με 18 πόντους (8/13 δίποντα, 2/4 βολές) ενώ κατέβασε και 12 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Γκότσερ με 17 πόντους (3/3 τρίποντα, 4/11 δίποντα) και 10 ριμπάουντ. Επόμενος αντίπαλος για τον Κόροιβο, ο Κολοσσός την προσεχή Πέμπτη στις 8μ.μ., στο κλειστό της Αμαλιάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-35, 53-52, 65-69.

Δόξα: Σκοτ 16(2), Αμποτ 6, Ντόμπλας 7, Ρόμπινσον 10(2), Χάρις 10(2), Πεταλωτής, Δεμερτζής, Ψαθάς, Τσαλδάρης 5(1), Μάρας 11.

Κόροιβος: Μιλουτίνοβιτς 19(1), Σταρκς 7, Μιχάλογλου, Σπυριδονίδης 4, Γκότσερ 17(3), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Πόλαρντ 4, Χολ 18.