Ολυμπιονίκης: Ντεμπούτο Λεβεντούρη με νίκη επί της ΑΓΕΖ

Ημερομηνία: 16-12-2017 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ, κόντρα στην ΑΓΕ Ζακύνθου με 68-63, στο κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας, στο ντεμπούτο του Γιώργου Λεβεντούρη στον πάγκο της ομάδας.

Οι κοκκινόμαυροι στο α΄ ημίχρονο έφτασαν μέχρι το +6 στο 18΄ για να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (36-33). Στο γ΄ δεκάλεπτο έφτασαν ακόμα και στο +13 (52-39) στο 25΄, με 8 διαδοχικούς πόντους του Θεοδωρόπουλου, αλλά η ΑΓΕΖ με τον ασταμάτητο Μπονίκο (πέτυχε συνολικά 30 πόντους), μείωσε στους 5 στο 30λεπτο (56-51).

Στη δ΄ περίοδο η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 3 πόντους, με τον Σακελλαρίου να παίζει καλή άμυνα πάνω στον Μπονίκο (έβαλε μόνο 4 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο) και τον Ηρακλή Κριτσέλη να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια και να παίρνει πολύτιμα αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 36-33, 56-51, 68-63.

Ολυμπιονίκης: Γεωργιόπουλος, Βασιλειάδης 9 (1), Λαμπρόπουλος 3 (1), Κόλλιας 1, Γεωργακάκος, Σακελλαρίου 13 (3), Σαλάι, 6, Κοντάρης 6, Στούκας 5 (1), Θεοδωρόπουλος 17 (1), Κριτσέλης 8.

ΑΓΕΖ: Θεοδωρίτσης 11 (3), Πέττας, Μουζάκης, Κοτσέτας, Κ. Μάργαρης 12, Ν.Μάργαρης, Μπονίκος 30, Μαυρίας 3, Γιατράς, Βαρβαρίγος 7.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στο φύλλο της Πρωινής τη Δευτέρα.