Ολυμπιονίκης-Αίολος 95-99: Τον έστησαν στον τοίχο!

Ημερομηνία: 18-10-2017 | Συντάκτης:

Φάση από το παιχνίδι στην Αρχ. Ολυμπία, με πρωταγωνιστές τους Σακελλαρίου, Αρχιμανδρίτη.

Οι αποφάσεις των διαιτητών αλλοίωσαν το αποτέλεσμα στην Αρχ. Ολυμπία

Ο Ολυμπιονίκης ηττήθηκε άδικα το βράδυ της Δευτέρας 95-99 στην παράταση από τον Αίολο Αγυιάς, στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας, για τη 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ. Και λέμε «άδικα», διότι οι διαιτητές, Γεράνιος-Μαρινάκης, με τις αποφάσεις τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλοίωσαν το αποτέλεσμα. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Ο Ολυμπιονίκης ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα με 5 τρίποντα από τους Σακελλαρίου, Κόλλια (2), Θεοδωρόπουλο και Ζωγόπουλο και προηγήθηκε 15-6 στο 5ο λεπτό. Ο Αίολος όμως επέστρεψε στο ματς και με 9 πόντους του Σουλιώτη στο α΄ δεκάλεπτο, έτρεξε επιμέρους σκορ 13-2 και πέρασε μπροστά με 17-19. Το κρεσέντο του Ολυμπιονίκη από τα 6.75μ. συνεχίστηκε και στη β΄ περίοδο και έφτασε στο +9 (33-24) στο 16΄, με αποτέλεσμα να τελειώσει το ημίχρονο με διψήφια διαφορά 42-32.

Στη γ΄ περίοδο, το κοκκινόμαυρο προβάδισμα έφτασε ακόμα και τους 16 πόντους (57-41) στο 26΄ και με γκολ-φάουλ του 20χρονου Ηλείου στην καταγωγή και πολύ ταλαντούχου γκαρντ του Αιόλου, Φάνη Αρχιμανδρίτη, τα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με σκορ 64-54  για την ομάδα του Φίλιππου Ροδόπουλου.

«Φαλτσοσφυρίγματα» στο τελευταίο 10λεπτο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε… το έλα να δεις! Με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Σουλιώτη, ο Αίολος μείωσε στους 3 (66-63), 6.40 πριν το φινάλε. Ο Λαμπρόπουλος με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Ολυμπιονίκη και έκανε το 78-69  και 2.08 πριν τη λήξη, με το σκορ στο 78-72, ο Κριτσέλης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, σκόραρε και οι διαιτητές με καθυστέρηση σφύριξαν ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ! Στη συνέχεια, ο αφηνιασμένος Παναγιώτης Ζωγόπουλος με τρίποντο έκανε το 81-73, 1.50 πριν το φινάλε, αλλά Σουλιώτης, Παναγόπουλος και Σκροπολίθας μείωσαν σε 83-80, 45΄΄ πριν τη λήξη. Τότε έγινε και η φάση που ουσιαστικά αλλοίωσε την έκβαση του αγώνα. Ο Βασιλειάδης επιχείρησε το drive, αστόχησε, οι παίκτες του Ολυμπιονίκη πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, έγινε ξεκάθαρο φάουλ στο Σακελλαρίου κοντά στο κέντρο του γηπέδου που έπεσε στον παρκέ υπό την πίεση δύο παικτών, οι Πατρινοί βγήκαν στον αιφνιδιασμό, όπου ο Παναγόπουλος στάθηκε στα 6.75μ. και ευστόχησε για το 83-83. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ο Σακελλαρίου έκανε το μπάσιμο και υπό ασφυκτική πίεση αστόχησε και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Πιο ψύχραιμος στην παράταση ο Αίολος

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Αίολος ήταν ψύχραιμος σε αντίθεση με τον Ολυμπιονίκη που είχε χάσει τη συγκέντρωσή του με όλα αυτά που έγιναν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά πέντε πόντων, με μία τεχνική ποινή στον πάγκο του Ολυμπιονίκη και ένα τρίποντο του Παναγόπουλου. Θεοδωρόπουλος και Σαλάι ισοφάρισαν 90-90, αλλά ο Παναγόπουλος (με βολές) και ο Σουλιώτης έκαναν το 90-94.

Ο Σακελλαρίου μείωσε 92-94 και με άλλο ένα φάουλ που σφυρίχτηκε εις βάρος του Ολυμπιονίκη (τα φάουλ ήταν συνολικά 30-17 και οι βολές 7-29!), ο Παναγόπουλος έκανε το 92-96, 26΄΄ πριν το φινάλε. Με γκολ φάουλ του Βασιλειάδη έγινε το 95-96, ακολούθησε 1/2 βολές του Παναγόπουλου, χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στη 2η βολή και νέο φάουλ στον Παναγόπουλο για το 95-98 (1/2 βολές) στα 15΄΄. Ο Ολυμπιονίκης έψαξε το τρίποντο της ισοφάρισης, αλλά ο Βασιλειάδης έχασε τη μπάλα και με 1/2 βολές του Καποτά, διαμορφώθηκε το τελικό 95-99.

Καλύτεροι από τον Ολυμπιονίκη ο Ζωγόπουλος με 23 πόντους (4 τρίποντα) και ο Σακελλαρίου με 20 (3 τρίποντα), ενώ αποβλήθηκαν με 5 φάουλ τρεις βασικοί παίκτες, οι Ζωγόπουλος, Θεοδωρόπουλος και Κριτσέλης!

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι διαιτητές, με τη λήξη του αγώνα αποδοκιμάστηκαν έντονα από τους 100 περίπου φιλάθλους του Ολυμπιονίκη και έφυγαν από την Αρχ. Ολυμπία μετά από 30 λεπτά περίπου και αφού έφτασαν στο κλειστό άνδρες της Αστυνομίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-32, 64-54, 83-83 (κ.α.), 95-99 (παρ.).

Ολυμπιονίκης (Ροδόπουλος): Ζωγόπουλος 23 (4), Λαμπρόπουλος 9 (3), Βασιλειάδης 11, Σακελλαρίου 20 (3), Σαλάι 2, Κόλλιας 11(3), Στούκας 3(1), Θεοδωρόπουλος 8(2), Τροχανάς, Κριτσέλης 8.

Αίολος (Παπαδημητρίου): Αζαρίας 3 (1), Παναγόπουλος 25 (3), Αρχιμανδρίτης 16, Καποτάς 4 (1), Σουλιώτης 30 (2), Σκροπολίθας 17 (3), Γιωτόπουλος 4, Σαράντης, Σπυριδωνίδης, Στεφανίδης.