Νέα ήττα και… τελικός με Ρέθυμνο

Ημερομηνία: 27-03-2017 | Συντάκτης:

trikala-koroibos

Ο Κόροιβος δεν τα κατάφερε στα Τρίκαλα (72-55) και το Σάββατο παίζει την παραμονή του κόντρα στους Κρητικούς

Ο Κόροιβος πάλεψε όσο μπορούσε στα Τρίκαλα αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει με το ροζ φύλλο αγώνα (72-55), κάτι που σημαίνει πως θα συνεχίσει να μάχεται για την παραμονή. Το επερχόμενο παιχνίδι με το Ρέθυμνο, το Σάββατο στο κλειστό της Αμαλιάδας είναι χωρίς αύριο για τους κυανόλευκους, αφού ο Απόλλωνας νίκησε εύκολα (!) τον Κολοσσό και μείωσε στον ένα βαθμό, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Στο παιχνίδι στα Τρίκαλα, ο Κόροιβος ήταν καλός στο α΄ δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε 26-25. Στη β΄ περίοδο όμως κόλλησε επιθετικά (σκόραρε μόλις 7 πόντους) και τα Τρίκαλα πήραν προβάδισμα 8 πόντων (40-32). Στο α΄ ημίχρονο, ξεχώρισε ο Πόλαρντ με 14 πόντους ενώ 5 είχε ο Γκότσερ και 4 ο Μιλουτίνοβιτς, με τον Κόροιβο να είναι σχετικά εύστοχος στα δίποντα (11/18) αλλά άστοχος στα τρίποντα (2/11) ενώ έκανε και 9 λάθη.

Στη γ΄ περίοδο, οι Θεσσαλοί έτρεξαν σερί 9-0 και έφτασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (49-32) αλλά ο Κόροιβος έσφιξε την άμυνά του και με σερί 15-2 σε διάστημα 7 λεπτών, μείωσε στους τέσσερις (51-47).

Άντεξε μέχρι το 34΄

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το 59-53 στο 34΄  έγινε 68-53, με 6 πόντους του Κάφεϊ και τρίποντο του Λίποβι, δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε και τα Τρίκαλα κλείδωσαν τη νίκη, που ισοδυναμεί με την παραμονή.

Καλύτερος από τον Κόροιβο ο Πόλαρντ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μιλουτίνοβιτς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Οι κυανόλευκοι τελείωσαν το παιχνίδι με 3/23 τρίποντα, γεγονός που τους στοίχισε, ενώ πήραν και 8 ριμπάουντ λιγότερα από τα Τρίκαλα.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 40-32, 51-47, 72-55.

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 17(2), Τσαγκαράκης 11(3), Μπάρλοου 3(1), Χότον 4, Βαρυτημιάδης 4, Λίποβι 9(1), Εζιούκου 2, Καραθανάσης, Πουλιανίτης 2, Καλλές 2, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 18(4)

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 9(1), Σταρκς 4, Σανέ, Σπυριδωνίδης 6, Πόλαρντ 16 (1), Μιλουτίνοβιτς 14 (1), Μακ Κλέλαν, Σαχπατζίδης 3, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης, Μπεκρής, Μιχάλογλου 3.