Μοιρασιά στο Ενωσιακό

Ημερομηνία: 23-02-2017 | Συντάκτης:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Πέλοπας-Λ. Αστέρας Σκουροχωρίου  1-1

Πέλοπας και Λευκός Αστέρας Σκουροχωρίου μοιράστηκαν τους βαθμούς χθες στο Ενωσιακό γήπεδο, για το πρωτάθλημα της Α2. Μια ισοπαλία που βολεύει την ομάδα του Ηρακλή Τσίπη, καθώς παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τα πλέι-άουτ (+8), σε αντίθεση με τον Πέλοπα που θα συνεχίσει να δίνει μάχη για την παραμονή.

Πρώτοι απείλησαν οι φιλοξενούμενοι, όταν, στο 20ο λεπτό, μετά από σέντρα από δεξιά του Σέφα, ο Ζώης Παναγιωτόπουλος πλάσαρε στην κίνηση πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά μετά, ο Πέλοπας άνοιξε το σκορ. Ο Ντίνος Δημητρόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Χάρης Κανελλόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 25΄ και 34΄ ο Λευκός Αστέρας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά στην πρώτη περίπτωση ο Μπέλτσος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σταματελάτου και στη δεύτερη ο Λιαρόπουλος, στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια. Στο 42΄, η ομάδα του Νίκου Αντωνόπουλου έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς. Ο Σταθόπουλος έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Κανελλόπουλο, αλλά αυτός δεν κατάφερε να νικήσει τον Καμπά, ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια.

Ισοφάριση στο 56΄

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56΄ το Σκουροχώρι ισοφάρισε. Ο Δ. Παναγιωτόπουλος έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Καλομοίρη, αυτός πλάσαρε από πλάγια δεξιά και λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας, την έσπρωξε στα δίχτυα ο Λιαρόπουλος. Από κει και πέρα, ο Πέλοπας πίεσε για το νικητήριο γκολ και είχε δύο καλές φάσεις με τον Κανελλόπουλο. Στο 70΄ σούταρε από αριστερά μέσα στην περιοχή και απέκρουσε με γροθιές ο Καμπάς και στο 75΄ είχε κεφαλιά την οποία εξουδετέρωσε και πάλι ο έμπειρος τερματοφύλακας στη δεξιά του γωνία.

Στο 83΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Ζώη Παναγιωτόπουλου, επειδή παρεμπόδισε αντίπαλο να εκτελέσει το πλάγιο. Και δευτερόλεπτα αφότου έληξε το ματς, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ο Δημητρόπουλος για έντονη διαμαρτυρία προς τον διαιτητή Σταθόπουλο.

Πέλοπας: Μπέλτσος, Χριστακόπουλος, Πότκα, Καλαθάς, Α. Νικολόπουλος (46΄ Μπουλούτας), Αμπελογιάννης, Λειβαδίτης, Αστερόπουλος (81΄ Θ.Νικολόπουλος), Κανελλόπουλος, Δημητρόπουλος, Σταθόπουλος (54΄ Βασιλόπουλος).

Λ. Αστέρας: Καμπάς, Μουγκός, Παρασκευούδης, Σταματελάτος, Ξενόφος, Τόλιας, Λιαρόπουλος (79΄λ.τρ. Μαχαίρας), Δ. Παναγιωτόπουλος (85΄ Ρούντα), Καλομοίρης (81΄ Μουρούτης), Σέφα, Ζ. Παναγιωτόπουλος.