Ληξούρι-Ολυμπιονίκης 90-77: Χωρίς ψηλούς και πέμπτη ήττα

Ημερομηνία: 07-11-2017 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης, χωρίς τους ψηλούς Κριτσέλη, Τροχανά και Κοντάρη και τον Σακελλαρίου να αγωνίζεται τραυματίας, υπέστη την πέμπτη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια την Κυριακή στο Ληξούρι, απέναντι στο δυνατό Ν.Ε.Ο.Λ. (των Ηλείων Παπαγιάννη, Τρυφωνόπουλου), με 90-77.

Η ηλειακή ομάδα βρέθηκε να ηττάται με 22 πόντους στο ημίχρονο (49-27), χάνοντας πολλά αμυντικά ριμπάουντ. Προσπάθησε να μειώσει στη γ΄ περίοδο και έφτασε στο -9 αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Φίλιππου Ροδόπουλου, την επόμενη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου, στις 6.30μ.μ. στο κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας, με αντίπαλο τα Αραχωβίτικα, σε ένα ματς που παίρνει το χαρακτήρα του «τελικού».

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 49-27, 65-56, 90-77.

Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Παπαγιάννης, Συνοδινός Π. 12 (4), Ντούλες 19 (5), Βεργανελάκης 4, Συνοδινός Χ., Λιάκος, Σκροπολίθας, Μαρούλης 20, Τρυφωνόπουλος 25, Βολτέρας 10 (1).

Ολυμπιονίκης (Ροδόπουλος): Ζωγόπουλος 29 (2), Λαμπρόπουλος, Γεωργακάκος 3 (1), Σακελλαρίου 9 (2), Σαλάι 4, Κόλλιας 9 (1), Θεοδωρόπουλος 17 (1), Βασιλειάδης 6.

*Το Σαββατοκύριακο έγιναν επίσης άλλα δύο παιχνίδια για την 5η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ. Η Κεφαλονιά νίκησε εύκολα 72-50 την Ε.Α. Παραλίας και η Ολυμπιάδα 70-67 τη Ζάκυνθο. Τα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια διεξάγονταν χθες βράδυ και είναι τα εξής: Παναχαϊκή- Αγυιά, Αίολος Αγυιάς- Δύμη, Αραχωβίτικα- Νέοι Έσπερου και Απολλωνιάδα- Νέοι Προμηθέα.