Κύπελλο Ηλείας: Σφραγίζονται τα εισιτήρια του τελικού

Ημερομηνία: 01-03-2017 | Συντάκτης:

paniliakos

Δόξα-Πανηλειακός και Ξενοφών-Προοδευτική οι σημερινοί επαναληπτικοί ημιτελικοί

Σήμερα στις 3.15μ.μ., διεξάγονται οι επαναληπτικοί ημιτελικοί του Κυπέλλου Ηλείας και θα οριστικοποιηθεί το ζευγάρι του τελικού. Στη Ν.Μανολάδα η Δόξα θα υποδεχτεί τον Πανηλειακό και στην Κρέστενα ο Ξενοφών περιμένει την Προοδευτική. Μετά τα πρώτα ματς, Πανηλειακός και Ξενοφών είναι τα αδιαφιλονίκητα φαβορί για να διεκδικήσουν το τρόπαιο στον τελικό της διοργάνωσης. Οι ερυθρόλευκοι του Πύργου είχαν κερδίσει 4-1 τη Δόξα στις 8 Φεβρουαρίου στον Πύργο, σε ένα παιχνίδι όπου οι «αετοί» προηγήθηκαν στο σκορ στο 12ο λεπτό με τον Αυγερινό, αλλά δεν άντεξαν στην πίεση των παικτών του Σπύρου Αντωνόπουλου και δέχτηκαν 4 γκολ από τους Σωτηρόπουλο, Πλαστουργό, Μπουρνέλη και Τσουκαλά. Η ομάδα του Γιώργου Λαγού λοιπόν έχει πολύ δύσκολη αποστολή σήμερα, αφού προκρίνεται με σκορ 3-0 και ο πανίσχυρος Πανηλειακός, ο οποίος πολύ δύσκολα ηττάται, σε κανένα ματς φέτος δεν έχει δεχτεί περισσότερα από ένα γκολ! Τον αγώνα στη Ν. Μανολάδα θα διευθύνουν οι Κυριαζής, Ασημακόπουλος, Γεωργόπουλος.

Βλέπει ξανά τελικό ο Ξενοφών

Στον άλλο επαναληπτικό ημιτελικό, ο Ξενοφών είχε κερδίσει 3-1 στη Μανολάδα την Προοδευτική και στη δυνατή έδρα του αναμένεται απλά να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης, αφού μόνο με ένα… ποδοσφαιρικό θαύμα θα αποκλειστεί (η «Προο» θέλει νίκη με 4-0 ή τουλάχιστον 3-1 για να στείλει το ματς στην παράταση). Ο Ξενοφών θα φτάσει λοιπόν στον τελικό όπως έκανε και το 2015, όταν ηττήθηκε στα πέναλτι από τον Αστέρα. Διαιτητές στην Κρέστενα έχουν οριστεί οι Κούλης, Κορδάτος, Καραλής.