Κύμη – Κόροιβος 93-70

Ημερομηνία: 18-10-2016 | Συντάκτης:

BASKET LEAGUE / ʕ̇ - ʏяɂϓ

Δεν τα κατάφερε…

Δεν τα κατάφερε ο Κόροιβος στην Κύμη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα και για την 2η αγωνιστική της Basket League γνώρισε την ήττα με 93-70. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, δείχνοντας ότι ακόμα απαιτείται δουλειά.

Η εικόνα του αγώνα

Στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου η Κύμη μπήκε πιο δυναμικά, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τα 6,75 κάνοντας το σκορ 9-3, όμως ο Κόροιβος κατάφερε να απαντήσει πλησιάζοντας στους 2 πόντους(11-9). Στην συνέχεια η Κύμη έτρεξε ένα σερί 14-0, με τους φιλοξενούμενος να μην μπορούν να αντιδράσουν και να μένουν χωρίς να πετύχουν πόντο για περίπου 4 λεπτά(25-9). Τέλος στο κενό διάστημα του Κόροιβου έβαλε ο Χατζηνικόλας όπου με τρίποντο ξεκόλλησε την ομάδα του από τους 9 πόντους. Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 13 πόντους(31-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύμη μεγάλωσε κι άλλο τη διαφορά(43-25), όμως οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου τρέχοντας ένα σερί 0-9 στα 4 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου κατάφεραν να ξαναπλησιάσουν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 45-36.

Η επανάληψη ξεκίνησε με 10 λεπτά καθυστέρηση καθώς υπήρχε πρόβλημα στην τάση του ρεύματος, ενώ 1μιση λεπτό μετά την έναρξη τα φώτα του γηπέδου έσβησαν εντελώς με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας για περίπου 45 λεπτά.

Όταν άρχισε τελικά το τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μ’ ένα καταιγισμό τριπόντων κατάφεραν να αυξήσουν κατά πολύ τη διαφορά φτάνοντάς στο 26’ στο +27. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς καθ’ όλη τη διάρκειά της η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 20 πόντους.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσούπκοβιτς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Μπράουν και ο Χαλ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 31-18, 45-36, 76-50, 93-70

Κύμη(Μπρατσιάκος):  Αμπντούλ Αλίμ, Τσούπκοβιτς 19(4), Ελ Αμίν 16(2), Μόργκαν 14, Τουντζιαράκης 8(1), Σχίζας 4, Συγγούνας ,Κατρανας 4,Τζόλος 3(1), Σταμάτης11(3), Πάλμπλαντ 11(3)

Κόροιβος Αμαλιάδας(Καλαμπάκος):  Γκάτσερ 11(3), Χαλ 16, Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας 6(2), Μπράουν 19(3), Ρίτσαρντ 8(1), Σπυριδωνίδης 2, Μιλουτίνοβιτς , Αποστολίδης, Μπεκρής, Σαχπατζίδης 6