Κόροιβος-Τρίκαλα 82-85: Τον έπνιξε το άγχος!

Ημερομηνία: 14-05-2018 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος υπέστη οδυνηρή ήττα και υποβιβάστηκε στην Α2

Ο Κόροιβος ηττήθηκε χθες  85-82 από τα Τρίκαλα στο κλειστό της Ήλιδας και ακολούθησε τη θεσσαλική ομάδα στην Α2. Μετά από τέσσερα συνεχή χρόνια στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, οι κυανόλευκοι δεν τα κατάφεραν. Λύγισαν από το άγχος τους και δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τα Τρίκαλα που είχαν υποβιβαστεί εδώ και καιρό στην Α2. Μια εξέλιξη που έφερε μεγάλη πίκρα σε όλους στο σύλλογο και στους 1000 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό. Κάποιοι εξ αυτών, λίγοι βέβαια,  στο τέλος του αγώνα, τα είχαν, όπως είναι φυσικό, με τους παίκτες.

Ο Κόροιβος πήρε διαφορά 8 πόντων στο 5ο λεπτό και η α΄ περίοδος τελείωσε 25-19. Στο ξεκίνημα του β΄ δεκαλέπτου, η ηλειακή ομάδα έφτασε στο +12 (35-23) με τρίποντο του Σπυριδονίδη και έμμεσο τρίποντο του Πόσλι, αλλά τα Τρίκαλα με πρωταγωνιστή τον Ρίτσαρντσον μείωσαν στο καλάθι στο 17΄. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-42.

Στη γ΄ περίοδο η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ξέφυγε με 7 πόντους (53-46) στο 25΄ αλλά με δίποντο και τρίποντο του Πυργιώτη Διονύση Τάταρη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στο καλάθι. ΝτεΚόζι, Κάρσον και Χάινς έστειλαν ξανά τη διαφορά στους 8 (64-56) αλλά ο Ρίσαρντσον με τρίποντο μείωσε στους 5  (64-59), στη λήξη του γ΄ δεκαλέπτου.

Η στιγμή που ο Κάρσον έχει χάσει τις αισθήσεις του και ο γιατρός του Κοροίβου, κ. Λοχοβίτης, προσπαθεί να τον επαναφέρει.

Λύγισε στο φινάλε

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και οι Τρικαλινοί με άλλο ένα τρίποντο του Ρίτσαντσον πέρασαν μπροστά με τρεις (76-79), 1.25΄ πριν το φινάλε, Ακολούθησε τάπα στον ΝτεΚόζι, καλή άμυνα από τον Κόροιβο και λήξη επίθεσης των Τρικάλων, αλλά στην επόμενη κρίσιμη επίθεση ο Κάρσον αστόχησε υπό πίεση σε λέι-απ στα 35΄΄. Έγινε αμέσως φάουλ στον Σλαφτσάκη που με 2/2 βολές έκανε το 76-81 και ο Πόσλι με δύο τρίποντες βόμβες μείωσε στο πόντο (82-83) στα 15΄΄ πριν τη λήξη. Ακολούθησε φάουλ στον Ρίτσαρντσον που ευστόχησε και στις 2 βολές κι έκανε το 82-85 στα 12΄΄. Τότε πήρε τη μπάλα ο Κάρσον, έψαξε το τρίποντο αλλά του έγινε φάουλ στα 5.5΄΄, έπεσε στο παρκέ και γύρισε η γλώσσα του. Έχασε τις αισθήσεις του, με την άμεση επέμβαση των γιατρών, συνήλθε, σηκώθηκε μετά από 10 περίπου λεπτά και οδηγήθηκε υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια.

Όταν επανάρχισε το παιχνίδι, ο Μιλεντίγεβιτς, έχασε και τις 2 βολές, ο Λανγκφορντ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ έβγαλε τη μπάλα έξω στον Πόσλι που αστόχησε στο τρίποντο από τη γωνία.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-42, 64-59, 82-85.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): ΝτεΚόζι 19 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρσον 15, Λάνγκφορντ 4, Μιλεντίγεβιτς 3 (7 ριμπάουντ), Κεμπ 6, Πόσλι 13, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 4 (6 ριμπάουντ), Σκουλίδας, Σπυριδονίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 11 (7 ριμπάουντ).

Τρίκαλα (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 25 (6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 12 (5 ριμπάουντ), Καραγιώργος, Καλογιαννίδης 8, Μόρις 27 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιανναράς 5, Τάταρης 8.

Φωτογραφίες: Γιάννης Σπυρούνης