Κόροιβος: Μεγάλη εμφάνιση αλλά ήττα στο φινάλε από ΑΕΚ

Ημερομηνία: 10-03-2018 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση κόντρα στην πανίσχυρη ΑΕΚ αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, στο φινάλε του αγώνα, στο κατάμεστο κλειστό της Ήλιδας, με σκορ 75-77.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν διαβασμένη, έπαιξε πολύ καλή άμυνα κυρίως στο α΄ ημίχρονο και πήρε πολλούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Το α΄ δεκάλεπτο τελείωσε 18-15 για τους κυανόλευκους και στο β΄ συνέχισαν να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με Χάινς, Λανγκφορντ και Ντε Κόζι να βρίσκονται σε καλή μέρα.

Το ημίχρονο τελείωσε 34-31 και στο 23΄ ο Κόροιβος έφτασε στο +10 (45-35) με πόντους αυτή τη φορά από τους δύο «κοντούς», Κάρσον και Πόσλι. Η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 12-2 και ισοφάρισε 47-47 και με τον Μάνι Χάρις να έχει πάρει για τα καλά μπρος (πέτυχε 15 πόντους στη γ΄ περίοδο), συνέχισε να υπερτερεί και έφτασε στο στο +6 (50-56) στο 28΄. Το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 58-60 και με τρίποντο του κορυφαίου κυανόλευκου, Σακίλ Χάινς, ο Κόροιβος πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ 61-60.

Από και κει και πέρα το παιχνίδι πήγε ξανά πόντο-πόντο και 1.10 πριν τη λήξη ο Πόσλι με drive έκανε το 72-70. Στη συνέχεια ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Γκριν πήρε το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και ο Πάντερ με τρίποντο έγραψε το 72-73 στα 39΄΄. Στην επόμενη επίθεση ο Λάνγκφορντ με 1/2 βολές ισοφάρισε και η ΑΕΚ με νέο μεγάλο τρίποντο από τον Γκριν πήρε προβάδισμα 3 πόντων (73-76) στα 15΄΄πριν το φινάλε. Μετά το τάιμ-άουτ, στην επαναφορά έκλεψε ο Βασιλόπουλος από τον Σκουλίδα, αλλά ο Πόσλι έκανε το ίδιο από τον Σάκοτα και μείωσε σε 75-76 στα 5,7΄΄. Οι παίκτες του Κοροίβου έκαναν αμέσως φάουλ στον Τζέιμς που έχασε την πρώτη βολή αλλά ευστόχησε στη δεύτερη (75-77). Στα λίγα δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Σπυριδονίδης έχασε τη μπάλα στο κέντρο υπό την πίεση των παικτών της ΑΕΚ και η νίκη πήγε στους κιτρινόμαυρους.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 34-31, 58-60, 75-77.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόσλι 13 (1/6 τρίποντα), Σαχπατζίδης 3, Χάινς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), ΝτεΚόζι 11, Λάνγκφορντ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μιλεντίγιεβιτς, Κον 6, Σκουλίδας 2, Σπυριδονίδης 4 (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 4, Γκριν 17 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάρις 18 (4/13 σουτ, 9/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (1), Μαυροειδής 3 (7 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 18 (7/11 σουτ, 2/4 βολές), Καββαδάς 2, Πάντερ 7 (1).