Κόροιβος – Δόξα Λευκάδας 74-71

Ημερομηνία: 31-10-2016 | Συντάκτης:

koroivos-doxa-leukadas

Επέστρεψε από την… κόλαση  και πανηγύρισε την πρώτη νίκη!

Απίστευτα πράγματα έγιναν στην Αμαλιάδα, όπου ο Κόροιβος ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να σημειώσει την πρώτη νίκη του στη Stoiximan.gr Basket League με 74-71.

Η Δόξα Λευκάδας απείχε εννέα λεπτά από τη δεύτερη νίκη της ιστορίας της στη Stoiximan.gr Basket League και την πρώτη μακριά από το γήπεδο της. Με εννέα λεπτά να απομένουν και διαφορά 18 πόντων υπέρ της, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου είχε κάθε λόγο να θεωρεί σίγουρη τη νίκη. Αμ δε… Ο Κόροιβος είχε διαφορετική γνώμη και στο τέλος σημείωσε μία από τις μεγαλύτερες, τις πιο επικές ανατροπές στην πρόσφατη ιστορία της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων στα τελευταία εννέα λεπτά χάρις σε ένα απίθανο 21-0 και στο τέλος πήρε τη νίκη απέναντι στη Δόξα Λευκάδας.

koroivos-doxa-leukadas3

Ο MVP

Ο Κεν Μπράουν δεν σημείωσε τον παραμικρό πόντο στο πρώτο ημίχρονο. Τρία σουτ επιχείρησε, ισάριθμα σουτ έχασε. Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, σήκωσε όλον τον Κόροιβο στις πλάτες του. Ο βραχύσωμος Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (με 8/14 σουτ) και μοίρασε συνολικά 11 ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του στη μεγάλη ανατροπή και στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

koroivos-doxa-leukadas2

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στη χαλάρωση των φιλοξενούμενων. Ή στην απίστευτη ενέργεια που έβγαλαν οι γηπεδούχοι, αν προτιμάτε. Όπως και να ‘χει, για να κάνει μία ομάδα σερί 21-0 μέσα σε λιγότερο από επτά λεπτά, χρειάζεται να συμβούν λίγο κι από τα δύο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Δόξα Λευκάδας έχασε 14 συνεχόμενες επιθέσεις από το 33′ έως το 39′. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου είχε για την ακρίβεια σε αυτό το χρονικό διάστημα 7 λάθη, 0/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα.

koroivos-doxa-leukadas1

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Κόροιβος και η Δόξα Λευκάδας δεν σταμάτησαν να εναλλάσσουν το προβάδισμα στο κλειστό της Ίλιδας. Κάπου εκεί πάντως οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Ένα σερί 11-0 βοήθησε τη Δόξα να ξεφύγει με 17-8 στο 10′ και λίγο αργότερα να ανεβάσει τη διαφορά μέχρι τους 11′ (13-24). Ο Κόροιβος ξαναμπήκε στο ματς χάρις στον Βαν Οστρουμ, ισοφάρισε λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (32-32) αλλά η Δόξα δεν άφησε το προβάδισμα από τη χέρια της, κλείνοντας το 20λεπτο προηγούμενη με 35-32.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου μπήκε ακόμα καλύτερα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ξέφυγε με 45-37 στο 25′ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους στο 31′ (43-61). Όλα έδειχναν ότι η Δόξα θα “καθάριζε” με συνοπτικές διαδικασίες τον αγώνα, υπολόγιζε όμως χωρίς τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έμοιαζε να βρίσκεται στο καναβάτσο, ωστόσο έτρεξε ένα απίστευτο σερί 21-0 από το 33′ έως το 39′ και εν τέλει πήρε τη νίκη, αφού με το σκορ 74-71 η επιλογή του Ρόμπινσον να επιχειρήσει τρίποντο από τα 9 μέτρα (και με 3-4 δευτερόλεπτα να απομένουν) αποδείχθηκε τουλάχιστον ατυχής.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 32-35, 43-59, 74-71

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μπράουν 18 (11ασ., 5λ.), Γκότσερ 9 (7ρ.), Μιχάλογλου 2, Βαν Οστρουμ 18, Χολ 16 (6ρ., 5λ.), Μιλουτίνοβιτς 9, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης, Ρίτσαρτ.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 23 (6ασ.), Μπασάμπε 19 (15ρ.), Ντόμπλας 2 (8ρ.), Τσαλδάρης 10, Γουέλς 6, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 8, Ρόμπινσον 10, Κάρτερ 5.