Κόροιβος: Ήττα στο Λαύριο

Ημερομηνία: 17-03-2018 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε στο Λαύριο από την ομώνυμη ομάδα για τη 19η αγωνιστική της Basket League με 80-69.
Το Λαύριο μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 9-3 με τρίποντο του Νίξον, αλλά ο Ντε Κόζι μείωσε 9-7, με όλους τους πόντους του Κοροίβου στο πρώτο τετράλεπτο να είναι από τον ίδιο!

Στο 8’ με κάρφωμα του Ουίγκινς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-11 και παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Κάρσον, Ντε Κόζι το α΄ δεκάλεπτο τελείωσε 24-17.

Με την έναρξη της β΄ περιόδου, το Λαύριο με τρίποντο έφτασε σε διψήφια διαφορά (27-17). Στο 14΄ το προβάδισμα για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήγε στους 13 (31-18). Ο Ντε Κόζι με τρίποντο μείωσε 31-21 και έφτασε τους 15 προσωπικούς πόντους σε 15 λεπτά αγώνα! Με γκολ -φάουλ του Λάνγκφορντ ο Κόροιβος μείωσε στους 8 (32-24), για να ολοκληρωθεί το α΄ ημίχρονο με σκορ 41-32.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του γ΄ δεκαλέπτου, το Λαύριο πήρε ξανά διψήφια διαφορά (50-37), με τον Κόροιβο να έχει κολλήσει στην επίθεση. Η διαφορά αυτή παρέμεινε και στο υπόλοιπο δεκάλεπτο, με την ηλειακή ομάδα να είναι άστοχη κυρίως από τα 6,75μ. (2/13 τρίποντα μέχρι το 30΄) και τα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με διαφορά των 15 πόντων, 63-48.

Με καλάθι του Τζόνσον έγινε το 65-48 στο 31΄ και από κει και πέρα οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου δεν κατάφεραν να αντιδράσουν . Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (77-55) στο 35΄ και απλά τη μάζεψε στους 11 ο Κόροιβος, για το τελικό 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 41-32, 63-48, 80-69.

Λαύριο (Σερέλης): Τζόνσον 4, Παπαδημητρίου 1, Βεργίνης 5 (1), Κουζέλογλου 4 (13 ριμπάουντ), Νίξον 8, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5 (3 κοψίματα), Λαμπ 16 (3), Μέιερ 5 (1), Γουίγκινς 14, Μουρ 18 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 17 (1), Κάρσον 10, Πόσλι 3, Λάνγκφορντ 12, Μιλεντίγιεβιτς, Κον 4, Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας, Σπυριδoνίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 10 (7 ριμπάουντ).