Κυανόλευκη… θύελλα στην Πάτρα

Ημερομηνία: 09-01-2017 | Συντάκτης:

koroibos-promitheas

Ο Κόροιβος πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του επί του Προμηθέα (81-79)

Ήταν που ήταν παγωμένη η Πάτρα το Σάββατο, ο Κόροιβος πάγωσε ακόμα περισσότερο το «Δ.Τόφαλος» , με το διπλό στην έδρα του Προμηθέα (81-79). Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του μακριά από την Αμαλιάδα, μια νίκη που τον έφερε στην 8η θέση, σε εξαπλή ισοβαθμία (!) με Κύμη, Προμηθέα, Απόλλωνα, Λαύριο και Τρίκαλα, με τους Ευβοιώτες όμως να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο (σήμερα με τον Ολυμπιακό). Ο Ντίνος Καλαμπάκος επέλεξε για την αρχική πεντάδα τους Σταρκς, Γκότσερ, Βαν Όοστρουμ, Μιχάλογλου και Χολ και οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν 7-3 με 5 πόντους του Γκοτσερ κι ένα καλάθι του Βαν Όοστρουμ, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με σερί 12-0 και πέρασε μπροστά με 15-7, δύο λεπτά πριν τη λήξη του α΄ δεκαλέπτου. Η α΄ περίοδος τελείωσε 17-11 για τους Πατρινούς και στο β΄ δεκάλεπτο διατήρησαν ένα προβάδισμα από 4  έως 7 πόντους και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 35-28. Στο α΄ ημίχρονο ο Κόροιβος είχε 8/15 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 6/11 βολές, 12 ριμπάουντ και 8 λάθη, με πρώτους σκόρερ τους Βαν Όοστρουμ, Μιλουτίνοβιτς με 6 πόντους και Γκότσερ, Χολ και Πόλαρντ με 5. Ο Σταρκς, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Κοροίβου είχε αναιμική παρουσία στο α΄ μέρος, με μόλις 1 πόντο (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές και 2 λάθη) γι’ αυτό και σε όλο το β΄ δεκάλεπτο , έπαιξε πλέι-μέικερ ο Σπυριδωνίδης.

Σερί 18-3 στη γ΄ περίοδο

Με την έναρξη του β΄ μέρους ο Τόντιτς με τρίποντο έδωσε διψήφια διαφορά στον Προμηθέα (38-28) και λίγο αργότερα έγινε το 44-32, αλλά στα τελευταία έξι λεπτά της γ΄ περιόδου ο Κόροιβος έτρεξε σερί 18-3! Αρχικά, με 5 πόντους του Σταρκς, μείωσε στους 8 (44-36) και ο Γκότσερ με δύο διαδοχικά τρίποντα και ένα δίποντο έφερε τη διαφορά στον πόντο (47-46), δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Στην επόμενη φάση ο Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο και ο βελτιωμένος στο β΄ ημίχρονο, Μαρκέλ Σταρκς, με λέι-απ, έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο (47-48). Στο τελευταίο λεπτό, ο Προμηθέας συνέχισε να είναι άστοχος και ο Χολ με κάρφωμα έκανε το 47-50, που ήταν και σκορ γ΄ δεκαλέπτου.

Ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί μπήκαν δυνατά και με επιμέρους σκορ 9-1 σε δυόμισι λεπτά, πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 56-51. Ο Χατζηνικόλας με τρίποντο μείωσε στους δύο (56-54), ο Σταρκς στον πόντο (60-59) και ο Χολ ισοφάρισε 62-62, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ακολούθησε τρίποντο του Γκότσερ και ο Κόροιβος πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 65-62. Ο Μαρκέλ Σταρκς είχε κρύο αίμα και με νέο τρίποντο έγραψε το 66-70, αλλά απάντησε με το ίδιο νόμισμα ο Γκίκας (69-70), 1.53΄ πριν τη λήξη. Ο Σταρκς και ο πολύ καλός προχθές Γιάννης Χατζηνικόλας, έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στους Αμαλιαδίτες (71-77), 30΄΄ πριν το τέλος και από κει και πέρα, οι Πατρινοί έκαναν συνεχώς φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο. Ο Σταρκς είχε 1/2 και ο Μιλουτίνοβιτς 3/4 βολές και ήρθε έτσι η μεγάλη νίκη με 81-79.

Τα στατιστικά του Κοροίβου

Ο Κόροιβος τελείωσε το παιχνίδι με εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα (55% με 10/18),  αρκετά καλό στα δίποντα (54% με 18/33) και χαμηλό στις βολές (57% με 15/26). Παράλληλα, μείωσε εντυπωσιακά τα λάθη στο β΄ μέρος (έκανε μόλις 3 και 11 συνολικά) και αυτό ήταν και το κλειδί της πρώτης φετινής εκτός έδρας νίκης. Όπως στοιχείο-κλειδί ήταν και η πολύ καλή άμυνα πάνω στον Φαγέ, που πέτυχε μόλις 6 πόντους.

Σε ατομικό επίπεδο, ο Γκότσερ με 23 πόντους και 5/6 τρίποντα, πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση, ο Σταρκς ήταν εξαιρετικός στο β΄ ημίχρονο, όπου πέτυχε 15 πόντους (συν 7 ασίστ) και ήταν εκ των πρωταγωνιστών της μεγάλης αντεπίθεσης, ενώ ο Χατζηνικόλας σκόραρε σε κρίσιμα σημεία. Πολύ καλός επίσης ο Χολ με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ αλλά και ο Μιλουτίνοβιτς με 12 πόντους και πολύ καλά ποσοστά.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, ο Ολυμπιακός στο Σ.Ε.Φ.,  στις 22 Ιανουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-28, 47-50, 79-81.

Προμηθέας: Γκίκας 15 (1), Πέττας, Φαγέ 6, Τόντιτς 19 (5), Μουρ 12 (2), Κλαρκ 18 (2), Γιαννικόπουλος 3, Ντίκερσον, Τζόουνς 6.
Κόροιβος:  Γκότσερ 23 (5), Μιχάλογλου, Βαν Όοστρουμ 6, Χολ 13 (1),Σταρκς 16 (2),Μιλουτίνοβιτς 12 (1) Σαχπατζίδης 6 (1), Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 5.