Ηττήθηκε στο καλάθι ο Κόροιβος, αλλά δεν χάνεται η παραμονή

Ημερομηνία: 09-05-2018 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε 62-60 στη Χαλκίδα από τη Κύμη, αλλά Φάρος και Πανιώνιος ηττήθηκαν επίσης, κάτι που σημαίνει πως η ηλειακή ομάδα με νίκη την τελευταία αγωνιστική επί της υποβιβασμένης ομάδας των Τρικάλων στο κλειστό της  Ήλιδας, θα εξασφαλίσει την παραμονή. Μόνο ένα σενάριο υπάρχει για να υποβιβαστεί η ηλειακή ομάδα. Να κερδίσει τόσο ο Φάρος στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ όσο και ο Πανιώνιος στο Ρέθυμνο. Το σενάριο όμως αυτό συγκεντρώνει ελάχιστες έως μηδαμινές πιθανότητες καθώς ο Φάρος είναι αδιάφορος βαθμολογικά (σώθηκε από σήμερα) και ο ΠΑΟΚ σε δαιμονιώδη φόρμα!

Ο Κόροιβος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με πρωταγωνιστές  τον Κάρσον και τον Κέμπ  (6 πόντοι στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά ) και προηγήθηκε 9-4, αλλά η Κύμη απάντησε με τέσσερα απανωτά τρίποντα και πέρασε μπροστά 16-9 στο 6ο λεπτό. Η α΄ περίοδος τελείωσε 20-15 για την ομάδα της Εύβοιας.

Με την έναρξη της β΄ περιόδου, ο Κόροιβος έτρεξε σερί 8-0 με πόντους από τους Πόσλι, Σαχπατζίδη, Σπυριδονίδη και πέρασε μπροστά 23-20.  Η Κύμη όμως έκανε επιμέρους σκορ  16-1 και ξέφυγε με 12 πόντους (36-24), ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου.  Το α΄ μέρος τελείωσε με διψήφια διαφορά  για τους Ευβοιώτες, 40-26.

Στη γ΄ περίοδο  με πέντε προσωπικούς πόντους ο Πόσλι μείωσε στους 11 (42-31) αλλά ο ΜακΦάντεν έδωσε συνέχεια στο ρεσιτάλ της Κύμης από τα 6.75μ. κι έκανε το 45-31. Με τρία διαδοχικά καλάθια του Χάινς, οι κυανόλευκοι μείωσαν στους 9 (47-38) στο 27΄ αλλά Κάιζερ και Σμιθ έφτασαν ξανά τη διαφορά στους 15 (53-48). Τα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με σκορ 53-41 για την Κύμη.

Επέστρεψε δυναμικά

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος ήταν εκπληκτικός. Με σερί 15-0 σε 6 λεπτά  (8 πόντοι από τον Κάρσον, τρίποντο Χάινς και δίποντα από Πόσλι, Σάχπα) πέρασε μπροστά με τρεις (53-56). Από κει και πέρα το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο. 1.20΄ πριν το τέλος ο Σπυριδονίδης έκανε το 57-60 αλλά ο ΜακΦάντεν ισοφάρισε αμέσως με τρίποντο (60-60). Ακολούθησαν άστοχα σουτ εκατέρωθεν ώσπου ο Κάμερον Τζόουνς έκανε το 62-60 στα 7΄΄. Ο Λανγκφορντ πήρε την τελευταία επίθεση και κέρδισε φάουλ στα 1.4΄΄. Αστόχησε στην πρώτη βολή και επίτηδες στη δεύτερη αλλά δεν βρέθηκε κάποιος για το φόλοου και η νίκη πήγε στην Κύμη με 62-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 40-26, 53-41,62-60.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 11 (2), Βίλιαλμσον 3 (1), ΜακΓκι 6, ΜακΦάντεν 10 (2), Γερομιχαλός, Τζόουνς 8, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ 6, Μπάρλος 3, Σμιθ 7 (1).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 4, Κάρσον 14 (1), Λάνγκφορντ, Σκουλίδας, Κεμπ 6, Πόσλι 12 (2), Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 9, Σπυριδωνίδης 4, Χάινς 11 (1).