Δια πυρός και σιδήρου ο Κόροιβος, 68-67 τον Πανιώνιο

Ημερομηνία: 28-10-2017 | Συντάκτης:

O Κόροιβος έστω και δύσκολα πήρε την τρίτη του νίκη στη Basket League, διατηρώντας αλώβητη την έδρα του. Νίκησε 68-67 τον Πανιώνιο στο κλειστό της Ήλιδας σε ένα παιχνίδι «θρίλερ». Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα, καταφέρνοντας να πάει τον ρυθμό εκεί που τον βόλευε.

Οι “κυανέρυθροι” επέλεξαν το σετ παιχνίδι, κοίμισαν τον Κόροιβο και προηγήθηκαν 9-14 στο 7’40”. Η είσοδος των Χάινς και Πόσλι έδωσαν λύσεις επιθετικά στον Κόροιβο και με επιμέρους σκορ 11-1 πέρασε μπροστά με 20-15 και έκλεισε το α΄ δεκάλεπτο με 20-17. Ο Πανιώνιος με πρωτεργάτες τους Χέντερσον και Σαρικόπουλο έχτισε δικό του επιμέρους σκορ 12-2 και ξέφυγε με 27-22 στο 13′. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έμεναν κοντά στο σκορ και ο Πανιώνιος πήγε στ’ αποδυτήρια προηγούμενος 40-38.

Στο 27′ η διαφορά για τους κυανέρυθρους έφτασε τους 9 πόντους 51-42 και ακολούθησαν δύο τρίποντα από Σπυριδωνίδη και Ντε Κόζι που έφεραν το 48-51. Το σερί του Κοροίβου έφτασε στο 13-0 και με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, η ηλειακή ομάδα πήρε κεφάλι 4 πόντων, 55-51.

Στο 36′ το σκορ ήταν 59-56 και 3 λεπτά πριν τη λήξη ο Κόροιβος προηγήθηκε 65-59. Εκεί ο Σακελλαρίου το πήρε προσωπικά και με πέντε διαδοχικούς πόντους έκανε το 67-65, ο Σπυριδωνίδης με 1/2 βολές έγραψε το 68-65 και ξανά ο Σακελλαρίου έφερε το ματς στον πόντο, 68-67 στα 32” πριν τη λήξη.

Στη συνέχεια, ο Χάινς αστόχησε, οι Νεοσμυρνιώτες είχαν επίθεση για να πάρουν τη νίκη, όμως ο Σακελλαρίου κλείστηκε και προτίμησε να δώσει την μπάλα στον Στέιντλ, ο οποίος σούταρε δίχως πίεση, αλλά έκανε airball κι έτσι η νίκη πήγε στον Κόροιβο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-40, 55-51, 68-67.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Σαχπατζίδης 2, Σκουλίδας 3 (1), Ράουντρι 8 (2), Ντε Κόζι 17 (2), Πόσλι 7 (3/13 σουτ), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 1, Σπυριδωνίδης 6 (1), Χάινς 16 (1), Ντίκερσον 2.

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Μίχαλος 10 (2), Σακελλαρίου 18 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χέντερσον 11 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 13 (5 ριμπάουντ), Στέιντλ 3 (1/4 σουτ), Μολφέτας 2, Καμπερίδης 4, Τσούπκοβιτς 4, Ραλλάτος 2.