Βόλεϊ/Κόροιβος: Νίκησε 3-0 το Ξυλόκαστρο-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 26-11-2017 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πέτυχε τη δεύτερη «καθαρή» νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, επί του Α.Ο. Ξυλοκάστρου αυτή τη φορά, στο κλειστό της Αμαλιάδας, με 3-0.

Το παιχνίδι, το οποίο παρακολούθησαν 150 περίπου φίλαθλοι, εξελίχτηκε εύκολα για την ομάδα του Ανδρέα Γκρουμούσα. Στο 1ο σετ μετά το αρχικό 4-1, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 6-4 και 10-8 αλλά από κει και πέρα ο Κόροιβος με καλό σερβίς από τους Μαυροειδή, Μιχόπουλο, έτρεξε σερί 6-1 και πέρασε ξανά μπροστά με 14-11, ενώ ακολούθησε το πιεστικό σερβίς του Φώτη Παναγιωτάρα που δημιούργησε επίσης προβλήματα στο Ξυλόκαστρο. Ο άσος του Σταύρου Παναγιωτάρα έκανε το 18-13 και κάπου εκεί ο προπονητής Ανδρέας Γκρουμούσας πέρασε στο παιχνίδι τρεις μικρούς, Παναγιωτόπουλο, Σάκκο και Παπαδόπουλο, οι οποίοι στάθηκαν πολύ καλά και το 1ο σετ τελείωσε 25-19.

Στο 2ο σετ το 9-6 έγινε 14-6 με σερβίς του Σωτηρόπουλου και ήρθε η σειρά να αγωνιστούν και άλλοι δύο που δεν ξεκίνησαν βασικοί οι Τσιλότι, Παντελίδης, οι οποίοι πρόσθεσαν και αυτοί πόντους στους κυανόλευκους και το σετ τελείωσε 25-10! Το 3ο σετ είχε ανάλογη διακύμανση καθώς το 9-7 έγινε 12-7 και 19-11 για να ολοκληρωθεί με 25-14.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Αμαλιάδας ο Ερμής στην Πάτρα, το προσεχές Σάββατο.

Κόροιβος: Στ. Παναγιωτάρας, Φ. Παναγιωτάρας, Μαυροειδής, Μιχόπουλος, Παπαθεοδώρου, Σωτηρόπουλος Γκρουμούσας (λ). Αγωνίστηκαν και οι Παναγιωτόπουλος, Σάκκος, Παπαδόπουλος, Τσιλότι, Παντελίδης.

Α.Ο. Ξυλοκάστρου: Ξένος, Κορωνιώτης, Λογοθέτης, Ψυχογιός, Ντερτιλής, Ασημακόπουλος, Χαβέλης.