Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Παναχαϊκός 70-51: Τον πάτησε στο β΄ ημίχρονο

Ημερομηνία: 10-11-2017 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε τον Παναχαϊκό 70-51, το βράδυ της Τετάρτης και ανάσανε βαθμολογικά, αφού έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -1 βαθμό από την περσινή αγωνιστική περίοδο. Πλέον οι Αμαλιαδίτες  έχουν 6 βαθμούς και ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία. Η ομάδα του Βαγγέλη Κιούφη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο β΄ ημίχρονο.

Πίεσε πολύ στην άμυνα (δέχτηκε μόλις 18 πόντους), είχε σωστές επιλογές στην επίθεση (πέτυχε 23πόντους στη γ΄ περίοδο και 15 στη δ΄)  και το -1 του α΄ ημιχρόνου (32-33) έγινε +19 με τη λήξη του αγώνα!

Αξίζει να σημειωθεί ότι για μεγάλα διαστήματα, ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας αγωνίστηκε με 5 παίκτες κάτω των 22 ετών, γεγονός που χειροκροτήθηκε θερμά από τον κόσμο. Πρώτος σκόρερ ήταν ο παίκτης-προπονητής Βαγγέλης Κιούφης, που σημείωσε 29 πόντους ενώ ο Δασκαλόπουλος πρόσθεσε 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 32-33, 55-45, 70-51.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Λαμπρόπουλος 1, Κίντος 4, Φιλόπουλος, Θεοδωρόπουλος 8(2), Κιούφης 29(3), Δασκαλόπουλος 13(2), Κατσιγιάννης, Μαντούβαλος 9, Νικολόπουλος 2, Αγραπιδάκης 1, Ανδρουτσόπουλος 3.

Παναχαϊκός: Γεωργόπουλος 8(1), Γκοτσόπουλος 4, Ντεντόπουλος 11, Παπαδόπουλος, Παναγιωτόπουλος 14(4), Λιόλιος, Λανδρίτσης, Στυλιδιώτης, Καρέλας, Γκορτσίλας 8.