Αυτοκρατορική εμφάνιση από τον Κόροιβο!

Ημερομηνία: 08-10-2017 | Συντάκτης:

Ο Άρης έχει το προσωνύμιο του «Αυτοκράτορα» αλλά ο Κόροιβος του έκλεψε σήμερα τον τίτλο αυτόν, με τη μαγική του εμφάνιση και την εμφατική νίκη με 71-55.

Ο Κόροιβος ήταν το αφεντικό καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πήρε διαφορά από την α΄ περίοδο (13-6 και 20-7) με τον Ντε Κόζι να δείχνει τα δόντια του και στο 14΄ έφτασε ακόμα και στο +19 (30-11). Κάπου εκεί ο Άρης ξύπνησε από το λήθαργο και με αιχμή του δόρατος τον Μπένσον έκανε επιμέρους σκορ 20-7 και μείωσε στους 6 πόντους με την ολοκλήρωση του α΄ ημιχρόνου (37-31).

Οι κυανόλευκοι όμως μπήκαν δυνατά στο β΄ ημίχρονο και έφτασαν ξανά σε διψήφιο προβάδισμα (54-36) με τον Ράουντρι να παίρνει αυτή τη φορά τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 30λεπτου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 24 πόντους (63-39) κι έτσι η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Καλύτερος από την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, ο Κουέντον Ντεκόζι, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε 3 κλεψίματα, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Ράουντρι, Σαχπατζίδης, Μιλεντίγιεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 37-31, 63-42, 71-55.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 9, Σαχπατζίδης 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σκουλίδας 8 (2), Ράουντρι 13 (2), Ντεκόζι 17, Πόσλι 2, Μιλεντίγιεβιτς 9 (3), Αντωνάκης, Σπυριδωνίδης, Χάινς 4, Ντίκερσον 3.

Άρης (Γιαννάκης): Βον 6, Χρηστίδης 2, Μούρτος, Αθηναίου, Βασιλόπουλος 9 (1), Φλιώνης 9 (1), Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 4, Μόραντ 3, Γουίβερ, Μπένσον 16, Μπελ 2.