Ήττα του Ολυμπιονίκη στο Αίγιο

Ημερομηνία: 08-03-2017 | Συντάκτης:

olympionikis

Α1 ΕΣΚΑΗ

Ο Ολυμπιονίκης δεν κατάφερε να κερδίσει στο Αίγιο και να καθαρίσει την υπόθεση παραμονή. Ηττήθηκε 69-59 το βράδυ της Δευτέρας από τον Ήφαιστο/Αχιλλέα και βρίσκεται πλέον ένα βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Το θετικό είναι ότι οι Αιγιώτες δεν κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα και σε περίπτωση ισοβαθμίας, η ομάδα του Χάρη Τροχανά θα υπερισχύσει.

Στο α΄ ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και τελείωσε 36-35 για τον Ήφαιστο. Στη γ΄ περίοδο όμως ο Ολυμπιονίκης δεν έπαιξε καλή άμυνα, δέχτηκε 21 πόντους και πέτυχε 11, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 11 πόντους (57-46). Στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσε μέχρι τους 5 πόντους αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη. Επόμενος αντίπαλος για την ηλειακή ομάδα ο τρίτος της βαθμολογίας Προμηθέας στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας, την προσεχή Δευτέρα, στις 8.30μ.μ..

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 36-35, 57-46, 69-59.

Ήφαιστος/Αχιλλέας: Μανωλόπουλος 16 (3), Γαστουνιώτης 5, Σωτηρόπουλος 5, Ράπτης 15, Παπαδόπουλος 15, Ελ. Ιατρόπουλος, Βαγενάς 10 (1), Παπαναστασίου 3 (1), Σπ. Ιατρόπουλος.

Ολυμπιονίκης: Καπρούλιας 2, Γεωργιόπουλος, Ρουμελιώτης 4, Λαμπρόπουλος 1, Τροχανάς, Γεωργακάκος 5 (1), Σακελλαρίου 2, Σαλάι 5 (1), Ζωγόπουλος 22 (2), Κοντάρης 14, Κριτσέλης 4.