Ήττα από Προμηθέα, δυσκόλεψε η παραμονή

Ημερομηνία: 15-03-2017 | Συντάκτης:

olympionikis-promitheas

Α1 ΕΣΚΑΗ/Ολυμπιονίκης

Ο Ολυμπιονίκης ηττήθηκε από το δυνατό Προμηθέα στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας με 85-78 και σε συνδυασμό με το διπλό του Ήφαιστου/Αχιλλέα στο «Δ. Τόφαλος» επί των Αραχωβίτικων, η παραμονή στην Α1 ΕΣΚΑΗ δυσκόλεψε αρκετά. Πλέον, Ολυμπιονίκης και Ήφαιστος ισοβαθμούν στη ζώνη του υποβιβασμού, με την ηλειακή ομάδα να υπερτερεί στην ισοβαθμία. Την επόμενη αγωνιστική όμως, θα βρεθεί από κάτω, αφού ο Ήφαιστος παίζει με τον αδύναμο ΣΦΗΚΑ, ενώ ο Ολυμπιονίκης στην Πάτρα με την πανίσχυρη Ε.Α.Π.. Κι όλα αυτά ενώ απομένουν έξι αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Έμεινε πίσω στη γ΄ περίοδο

Στο α΄ ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και τελείωσε με την πατρινή ομάδα να είναι ένα καλάθι μπροστά (35-37). Στη γ΄ περίοδο, όμως ο Προμηθέας ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από τα 6.75μ. και πήρε προβάδισμα 9 πόντων (50-59). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Χάρη Τροχανά μείωσε μέχρι τους 5 πόντους και δεν κατάφερε να διεκδικήσει με περισσότερες πιθανότητες τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο α΄ ημίχρονο ο Ολυμπιονίκης είχε χρεωθεί τριπλάσια φάουλ σε σχέση με τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-37, 50-59, 78-85.

Ολυμπιονίκης (Τροχανάς): Καπρούλιας, Γεωργιόπουλος 2, Παπαντωνόπουλος, Λαμπρόπουλος 5 (1), Γεωργακάκος 3 (1), Σακελλαρίου 10 (1), Σαλάι 9 (3), Παπαδόπουλος Ζωγόπουλος 27 (1), Κοντάρης 14 (1), Κριτσέλης 8.

Προμηθέας 2014 (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Κατσουλάκος, Τσιακμάς 14 (2), Κουμουνδούρος 7 (1), Κυριλής 16 (2), Καραΐσκος, Γκάτζιος 15 (2), Σανδραμάνης 13 (1), Μπαρδάκας 2, Βύρλας 18.

Φωτογραφία: Δημήτρης Τρασάνης

Κεφαλονιά-Ε.Α.Π. 63-54

Ολυμπιονίκης-Προμηθέας   78-85

Αραχωβίτικα-Ήφαιστος/Αχιλλέας  63-66

ΣΦΗΚΑ-Απολλωνιάδα  56-73