Έπεσε αμαχητί…

Ημερομηνία: 13-03-2017 | Συντάκτης:

ˁՑɏ - ʏяɂϓ LAVRIO - KORIVOS (BASKET LEAGUE 2016-2017)

Ο Κόροιβος ηττήθηκε 93-63 στο Λαύριο αλλά παρέμεινε στο +2 από τον Απόλλωνα

Ο Κόροιβος έχασε με κάτω τα χέρια στο Λαύριο από την ομώνυμη ομάδα το απόγευμα του Σαββάτου (93-63). Παρά, την ήττα, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου παρέμεινε στο +2 από τον Απόλλωνα Πατρών, που ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό,  και με δύο νίκες τις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, είναι σίγουρο ότι θα ανανεώσει τη συμμετοχή της στην Α1. Το Σάββατο, ο Κόροιβος παρατάχθηκε χωρίς τον Μιλουτίνοβιτς (έχει ενοχλήσεις στη μέση) αλλά πέραν αυτού, έπαιξε κακή άμυνα, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ και ήταν αδύνατο να ανατρέψει τη μεγάλη εις βάρος του διαφορά στο β΄ ημίχρονο.

O Ντίνος Καλαμπάκος ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σταρκς, Γκότσερ, Μακ Κλέλαν, Πόλαρντ και Σαχπατζίδη και στο α΄ δεκάλεπτο ο Κόροιβος προηγήθηκε 9-8. Όμως το Λαύριο με καλή άμυνα έτρεξε σερί 14-4 και πήρε κεφάλι 9 πόντων στην α΄ περίοδο, 22-13.

Στο β΄ δεκάλεπτο το 23-16 έγινε με 12-0 σερί, 35-16 στο 14΄ και η αθηναϊκή ομάδα πήρε νωρίς νωρίς σημαντικό προβάδισμα νίκης, με τους κυανόλευκους της Αμαλιάδας να είναι κακοί στην άμυνα. Το α΄ ημίχρονο τελείωσε 48-26 με τον Κόροιβο να έχει άσχημα ποσοστά στα σουτ (4/18 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 9/17 βολές). Μακ Κλέλαν με 7 πόντους και Γκότσερ, Πόλαρντ με 6, ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας.

Καμία αντίδραση…

Στη γ΄ περίοδο, η διαφορά αυξήθηκε, έφτασε ακόμα και τους 31 πόντους (72-41) και το σκορ στο 30λεπτο (80-49), δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στους Αμαλιαδίτες στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι, πήραν χρόνο συμμετοχής και οι Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης και το τελικό σκορ ήταν 93-63. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, τελείωσε το παιχνίδια με μόλις  33% σε δίποντα και τρίποντα και 17 λάθη. Πρώτοι σκόρερ ήταν ο Σταρκς με 18 πόντους και ο Μακ Κλέλαν με 13.

Ακολουθούν δύο δύσκολα παιχνίδια, με την ΑΕΚ το προσεχές Σάββατο στο κλειστό της Αμαλιάδας και με τα Τρίκαλα στη Θεσσαλία και αν δεν έρθει νίκη σε αυτούς τους δύο αγώνες, τα πάντα θα κριθούν την Πρωταπριλιά, στο εντός έδρας παιχνίδι με το Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 48-26, 80-49, 93-63.

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 11 (1), Εβανς 15, Γκρέι 11 (3), Στεφανίδης 2, Μπολντς 13, Πάντερ 15 (2), Τσίρος, Αθανασούλας 11 (2), Περράκης 2, Κακλαμανάκης 7, Νίξον 6, Γιαννακόπουλος.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (3), Σταρκς 18, Μακ Κλέλαν 13 (2), Σαχπατζίδης, Πόλαρντ 9, Μιχάλογλου 1, Σανέ 3, Χατζηνικόλας 5 (1), Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης 3.