Υπερηχητικός Κόροιβος!

Ημερομηνία: 30-01-2017 | Συντάκτης:

koroivos

Διέλυσε 94-64 τη Κύμη, καλύπτοντας και τη διαφορά των 23 πόντων που είχε χάσει στην Εύβοια

Τα προβλήματα συσπείρωσαν τον Κόροιβο και έφτασε σε μια εντυπωσιακή νίκη επί της Κύμης, το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Αμαλιάδας, παρουσία 800 περίπου φιλάθλων. Οι κυανόλευκοι διέλυσαν τους Ευβοιώτες με 94-64 καλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά των 23 πόντων που είχαν χάσει στο ματς του α΄ γύρου στην Εύβοια κι έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Κύμη, θα υπερέχουν.

Στηριζόμενος κατά βάση στους πέντε ξένους του, χωρίς τον Ντεβόντες Σμιθ-Ριβέρα, που αποχώρησε από την ομάδα λόγω τραυματισμού, ο Κόροιβος μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και αυτό έκανε. Το 4-3 των πρώτων λεπτών έγινε με σερί 9-0, 13-3 με αιχμή του δόρατος τον Κένι Χολ και από κει και πέρα, οι Αμαλιαδίτες δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Η α΄ περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 24-11. Στο β΄ δεκάλεπτο, με ένα σερί 10-0 έγινε το 34-13, 6.30΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τους Ευβοιώτες να μην μπορούν να ανακόψουν το φρενήρη ρυθμό του Κοροίβου. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 12ο λεπτό του αγώνα ο Χολ είχε πετύχει ήδη 16 πόντους με 3/3 τρίποντα! Τρεισήμισι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του α΄ ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους (43-18) και πλέον το μόνο που ενδιέφερε τις ομάδες αλλά και τον κόσμο ήταν η διαφορά, για να φανεί ποια ομάδα θα είχε το πάνω χέρι στην ισοβαθμία. Το α΄ μέρος λοιπόν τελείωσε στο +25 για τον Κόροιβο (52-27), με τον Χολ να έχει 16 πόντους, τον επίσης εξαιρετικό Μαρκέλ Σταρκς 14 και τον μαχητικό Πόλαρντ σε άμυνα και επίθεση, 10 πόντους.

Αύξησε τη διαφορά στο β΄ μέρος

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι με δύο διαδοχικά τρίποντα των Ελ-Αμίν και Αντεγκμπόγιε, μείωσαν στους 19 (52-33) αλλά ο Κόροιβος απάντησε με σερί 9-2 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους 28 πόντους (65-37), για να συμπληρωθεί το 30λεπτο με σκορ 75-44. Στην τελευταία περίοδο, η Κύμη προσπάθησε με τρίποντα να ρίξει τη διαφορά αλλά ήταν άστοχη και το κυανόλευκο  προβάδισμα έφτασε τους 36 πόντους (86-50), έξι λεπτά πριν το φινάλε και τα τελευταία λεπτά είχαν πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Κόροιβος τελείωσε το παιχνίδι με εξαιρετικά ποσοστά 30/46 δίποντα (65%), 6/18 τρίποντα (33%) και 16/18 βολές (89%). Πήρε 38 ριμπάουντ, είχε 12 ασίστ και 5 κλεψίματα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο ασταμάτητος Χολ με 25 πόντους (6/12 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/5 βολές) και 11 ριμπάουντ. Τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Μιλουτίνοβιτς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Γκότσερ με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Επόμενος αντίπαλος για τον αμαλιαδίτικο σύλλογο, ο Παναθηναϊκός, την επόμενη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου, στις 5 το απόγευμα, στο κλειστό της Αμαλιάδας.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 52-27, 75-44, 94-64.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 19 (1), Σταρκς 18 (1), Πόλαρντ 15, Χολ 25 (3), Γκότσερ 15 (1), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης, Μιχάλογλου 2.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 17, Σχίζας, Αντεγκμπόγιε 14 (4), Τσούπκοβιτς 2, Ελ-Αμίν 10 (2), Σιγκούνας 4, Κατράνας 3 (1), Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 6, Πάλμπλαντ 2, Ορτον 6.

Δηλώσεις προπονητών

Ντίνος Καλαμπάκος

«Μεγάλη βραδιά…»

«Νομίζω ότι ήταν μια μεγάλη βραδιά για εμάς και για τον κόσμο. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και πάρα πολύ καλοί. Ό,τι σχεδίασε η ομάδα το έκανε στον αγώνα. Ήμασταν καταπληκτικοί και ήταν από τα παιχνίδια που η ομάδα έπαιξε παραπάνω απ’ ότι μπορεί να παίζει. Πολλά παιδιά έκαναν τρομερά πράγματα μέσα στο γήπεδο. Ωστόσο έχουμε πολύ δρόμο ακόμη, τα αποτελέσματα φέτος είναι αλαλούμ και εμείς εάν είμαστε πειθαρχημένοι, κάνουμε αυτά που πρέπει, στο τέλος το ταμείο θα είναι θετικό. Έχουμε δουλειά ακόμη, είμαστε ευχαριστημένοι σήμερα αλλά από αύριο ξεκινάμε δουλειά».

Βασίλης Μπρατσιάκος

«Δεν είχαμε ενέργεια»

«Συγχαρητήρια στον Κόροιβο για τη μεγάλη νίκη, σ’ ένα παιχνίδι που θέλαμε να κερδίσουμε αλλά δεν είχαμε πάθος, ενέργεια και δεν μπορέσαμε σε κανένα μέρος του παιχνιδιού να ακολουθήσουμε το ρυθμό του Κοροίβου. Δεν ξέρω τι συμβαίνει τις τελευταίες τρεις εβδομάδες και έχουμε αποσυντονιστεί τελείως, έχει χαλάσει το μυαλό μας. Θέλουμε όσο πιο σύντομα να το φτιάξουμε αυτό. Αν συνεχίσουμε έτσι δεν ξέρω αν καταφέρουμε κάτι καλό στο τέλος. Με τα σημερινά αποτελέσματα πιστεύουμε ότι οι οκτώ νίκες θα μας φθάσουν για να μείνουμε στην κατηγορία».