Ν.Ε.Π.-Α.Ε. Λεχαινών 52-73: Τετρακίνητη Α.Ε.Λ.!

Ημερομηνία: 03-11-2017 | Συντάκτης:

Ο Γιάννης Βαρδίκος ξεχώρισε από την Α.Ε.Λ. πετυχαίνοντας 20 πόντους.

Πέρασε και από την έδρα της Ν.Ε. Πατρών κι έκανε το 4 στα 4

Η Α.Ε. Λεχαινών πέρασε εμφατικά και από την έδρα της Ν.Ε. Πατρών, το κλειστό των Ροϊτίκων, με σκορ 73-52 και έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ. Η πανίσχυρη ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη είναι μαζί με τη Νίκη Προαστείου και τον Κρόνο Πατρών οι τρεις αήττητες ομάδες της κατηγορίας.

Οι «γαλάζιοι» δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα. Πήραν εξαρχής καθαρό προβάδισμα, +9 στο α΄ δεκάλεπτο και +14 στο ημίχρονο (20-34).  Στη γ΄ περίοδο χαλάρωσαν και η Ν.Ε.Π. μείωσε στους 7, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησαν ξανά γκάζι και έφτασαν στο +20. Ο Γιάννης Βαρδίκος με 20 πόντους ήταν ανίκητος στο low post και ο παίκτης που ξεχώρισε από πλευράς Α.Ε.Λ., μαζί με τον Αλέξανδρο Λυκούδη που πρόσθεσε 16 πόντους.

Την προσεχή Τετάρτη η ομάδα των Λεχαινών υποδέχεται στις 8.30μ.μ. στο «Αέθλειον» τον Αχαιό ’47.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 20-34, 39-46, 52-73.

Ν.Ε.Π.: Παναγιωτόπουλος 16 (1), Μπαμπούνης 2, Αποστολόπουλος 11(2), Νεοκοσμίδης 1, Περδιος 1, Κωστόπουλος 6, Σπυριδωνίδης 2, Ταμβάκης 4, Παγώνης 4, Ανδρουτσόπουλος 5.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος 20, Στριγάς 8, Αναστασόπουλος 8, Αντωνόπουλος 2, Γκούτης 1, Λυκούδης 16, Στεφανίδης 5 (1), Μάρκου 2, Παλλάδινος 3 (1), Μπαγουλης 8.