Λεωνίδιο-Πανηλειακός 0-2: Διπλό και τρίτη θέση

Ημερομηνία: 04-12-2017 | Συντάκτης:

Ο Μπουρλάκης πέτυχε το δεύτερο γκολ του Πανηλειακού χθες στο Λεωνίδιο.

Κρεββατάς και Μπουρλάκης σκόραραν από τους ερυθρόλευκους

Ο Πανηλειακός έκανε το καθήκον του στο Λεωνίδιο καθώς επικράτησε με 2-0 της τοπικής ομάδας και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, σε ισοβαθμία με την Καλαμάτα, φτάνοντας τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η τρίτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Γιώργου Κούτση, καθώς είχαν προηγηθεί τα διπλά σε Ζάκυνθο και Κεφαλονιά.

Ο Πανηλειακός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στον χθεσινό ματς, όταν στο 5’ ο Λεβέντης έκανε τη σέντρα και ο Κρεββατάς με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Η ομάδα του Πύργου συνέχισε να πιέζει για να καθαρίσει από νωρίς το ματς και στο 10’ ο Μπουρλάκης σούταρε λίγο άουτ, ενώ στο 20’ ο γκολκίπερ του Λεωνιδίου,  Γιαννούσης, νίκησε το Σωτηρόπουλο. Στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, στο 35’, ο Κρεββατάς δε πρόλαβε για λίγο την μπάλα, μετά το γύρισμα του Σωτηρόπουλου.

0-2 στο 55΄

Στην επανάληψη, ο Πανηλειακός  έψαξε το γκολ που θα κλείδωνε ουσιαστικά τη νίκη και το πέτυχε στο 55’ με σουτ του Μπουρλάκη μέσα από την περιοχή, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Γιαννούση. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι ερυθρόλευκοι είχαν ακόμη  δυο φάσεις  για γκολ με το Σωτηρόπουλο και τον Μπουρλάκη ενώ ο νεαρός Βουργουντζής που μπήκε στο 80΄ βρέθηκε σε θέση για γκολ λίγο πριν τη λήξη,  αλλά τον πρόλαβαν την  τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του Λεωνιδίου.

Λεωνίδιο: Γιαννούσης Κ., Λάτσης Γρ., Λάτσης Γ. (46’ Βρεττάκης), Κύριος Π., Μπούρας, Γιαννούσης Σ., Χιώτης, Τσεμπελής (46’ Λάλας), Μπακάλης, Κατσικαδάς (71’ Δολιανίτης), Καττής.

Πανηλειακός: Θεοδωρακόπουλος, Σέχου, Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος, Ντάνκουα (64’ Νιφορόπουλος), Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης (90’ Χατζηστάμου), Σωτηρόπουλος (80’ Βουργουντζής).