koroibos

Κόροιβος-Παναθηναϊκός  55-76

Ο Κόροιβος δεν προέβαλε αντίσταση στον πανίσχυρο Παναθηναϊκό

Του Κώστα Πλιάγκου

Ο Κόροιβος, στο ασφυκτικά γεμάτο κλειστό της Αμαλιάδας, δεν κατάφερε χθες να  προβάλει σθεναρή αντίσταση στον Παναθηναϊκό και ηττήθηκε με 76-55. Ήταν μια ήττα εντός προγράμματος για τους «κυανόλευκους» καθώς η διαφορά δυναμικότητας με τους πράσινους του Τσάβι Πασκουάλ, είναι δεδομένη. Εκείνο που έκανε την ήττα να έρθει με σχετική ευκολία ήταν η αστοχία των παικτών του Ντίνου Καλαμπάκου. Ιδίως στο α΄ ημίχρονο, ο Κόροιβος πέτυχε μόλις 24 πόντους, έχοντας 9/21 δίποντα, 0/7 τρίποντα και 6/10 βολές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάσει από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο την επαφή με το σκορ (12-25), με τον Παναθηναϊκό να τρέχει σερί 14-0 στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα και να ξεφεύγει με 14-2. Στη β΄ περίοδο και συγκεκριμένα, 7 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (13-33) κι έτσι η έκβαση του αγώνα κρίθηκε νωρίς. Το ημίχρονο τελείωσε με 15 πόντους προβάδισμα για τους πράσινους (24-39), με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Μπουρούση να έχουν 7 πόντους και τους Τζεντίλε, Τζέιμς από 6, ενώ από πλευράς Κοροίβου ο Πόλαρντ, ο οποίος ξεχώρισε, είχε 9 πόντους με 4/5 δίποντα και ο Χολ 7.

Σταθερά διψήφια η διαφορά

Στο β΄ ημίχρονο, ο ΠΑΟ μπήκε ξανά δυνατά και με πέντε διαδοχικούς πόντους του Φελντέιν, έκανε το 24-44. Ο Κόροιβος έτρεξε ένα μικρό σερί 6-0 με καλάθια των Πόλαρντ, Μιλουτίνοβιτς (30-44), αλλά δύο διαδοχικά καρφώματα των Φώτση, Φελντέιν έκοψαν τον αέρα αντεπίθεσης των κυανόλευκων και τα 30 λεπτά αγώνα ολοκληρώθηκαν με σκορ 33-54.

koroibos-1

Στο τελευταίο διαδικαστικού χαρακτήρα δεκάλεπτο, ο Ντίνος Καλαμπάκος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Ιωακειμίδη, Μπεκρή και το νεαρό Αλέξη Κάτζο και η λήξη του αγώνα βρήκε τους παίκτες των δύο ομάδων να αποθεώνονται από τους 1800 περίπου Ηλείους φιλάθλους και τους 150-200 φίλους του Παναθηναϊκού απ’ όλη την Πελοπόννησο, που ήρθαν στην Αμαλιάδα να συμπαρασταθούν στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Ο Κόροιβος ολοκλήρωσε τον αγώνα με πολύ χαμηλά ποσοστά, 20/45 δίποντα, 1/12 τρίποντα και 12/21 βολές, 31 ριμπάουντ και 16 λάθη, ενώ ο ΠΑΟ είχε 21/41 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 13/19 βολές, 42 ριμπάουντ, 17 ασίστ και 9 λάθη. Από τους Αμαλιαδίτες ξεχώρισαν οι Πόλαρντ, Μιλουτίνοβιτς και από τους πράσινους οι Τζεντίλε, Φελντέιν. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, η Δόξα στη Λευκάδα, σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι στη μάχη της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 24-39, 33-54, 55-76.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 4, Μιλουτίνοβιτς 13 (11 ριμπ., 4 ασίστ), Στάρκς 9, Μιχάλογλου, Σαχπατζίδης 3 (2 κοψ.), Χατζηνικόλας 5 (1), Σπυριδονίδης 1, Κάτζος, Μπεκρής, Ιωακειμίδης, Πόλαρντ 13, Χολ 7 (5 ριμπ.).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλεντον 4, Ρίβερς 3, Τζέιμς 6, Μποχωρίδης, Φώτσης 8 (2), Παππάς 9 (1), Φελντέιν 10 (2/2 τριπ., 3 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Γκάμπριελ 3, Τζεντίλε 12 (4 ριμπ.), Μπουρούσης 8 (6 ριμπ.), Καλάθης 6 (1).