Κόροιβος: Κολοσσιαία νίκη με «βόμβα» Πόσλι-Δηλώσεις προπονητών

Ημερομηνία: 21-10-2017 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος έκανε το δύο στα δύο στην έδρα του, κερδίζοντας 79-76 τον Κολοσσό σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό της Ήλιδας, με τρίποντη «βόμβα» του Μάρκους Πόσλι, 1.44΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν μπροστά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, μέχρι και 10 πόντους (20-10 στο 9΄, 43-35 ημίχρονο και 46-36 στο 22΄΄), αλλά ο Κολοσσός αντεπιτέθηκε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και το 57-52 έγινε 59-63 στο 34΄.

Από κει και πέρα το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και 1 λεπτό πριν το φινάλε το σκορ ήταν 74-74. Ο Τζόουνς με 2 εύστοχες βολές έκανε το 74-76 στα 40΄΄ πριν το τέλος, ο εκπληκτικός Μάρκους Πόσλι ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο και ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Γεωργαλή.

Στην τελευταία επίθεση ο Πόσλι ευστόχησε υπό πίεση από τα 6.75μ., μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους 1000 περίπου Ηλείους φιλάθλους.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-35, 57-52, 79-76.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 7, Μιλεντίγιεβιτς 2, Σαχπατζίδης 8, Ράουντρι 6 (1), Ντεκόζι 18 (1), Πόσλι 26 (4), Αντωνάκης 2, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης, Χάινς 10 (1), Ντίκερσον

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 17 (1), Χάρις 5 (1), Τζόουνς 17, Σχίζας 2, Μπρέι 19 (4), Πρόστραν 10 (2), Γεωργαλής, Σταμάτης 1, Παπαδάκης, Ράιτ 5.

Δηλώσεις προπονητών

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Μεγάλη νίκη…»

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την νίκη μας έτσι όπως έγινε. Κερδίσαμε μία καλή και δεμένη ομάδα με καλό προπονητή. Χαιρόμαστε λοιπόν που τα καταφέρνουμε απέναντι σε ικανούς και σκληρούς αντιπάλους και χαιρόμαστε που τα καταφέραμε.

Συμφωνώ ότι κάθε ομάδα είχε από δύο ημίχρονα , ήταν και θέμα τύχης, αλλά έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με πολλές φάσεις. Αυτή η νίκη μας δίνει δύναμη, γιατί είμαστε καινούργια ομάδα με πολλά νέα παιδιά και θέλουμε να γεμίσουμε το οπλοστάσιό μας για να συνεχίσουμε, γιατί το υπόλοιπο πρωτάθλημα θα είναι σκληρό και δύσκολο. Ήταν πραγματικά σήμερα μία μεγάλη νίκη αυτό το παιχνίδι για εμάς».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού): «Είχαμε ευκαιρίες να κερδίσουμε»

«Συγχαρητήρια στον Κόροιβο, ήταν ένα παιχνίδι που είχε δύο ημίχρονα και για τις δύο ομάδες. Εμείς στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε τίποτα απ’ ότι είχαμε πει, δεν κάναμε την τακτική μας.

Το συζητήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαμε πιο συγκεντρωμένοι, πήγαμε σετ το παιχνίδι, βάλαμε μεγάλα σουτ και γενικότερα στο 2ο ημίχρονο κυριαρχήσαμε και είχαμε ευκαιρίες να κερδίσουμε αλλά δεν έγινε. Συνεχίζουμε στο πρωτάθλημα».