Κόροιβος: Βαριά ήττα από το Λαύριο

Ημερομηνία: 18-11-2017 | Συντάκτης:

Από το καλό στο καλύτερο πηγαίνει το Λαύριο Megabolt, που μετά τη μεγάλη του νίκη επί του Κολοσσού, ταξίδεψε στην Αμαλιάδα και κέρδισε και τον Κόροιβο (91-67) για την έκτη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Με τον Τόνι Μέγιερ να σκοράρει κατά ριπάς από την περιφέρεια και τους Νίξον – Μουρ να δίνουν σπουδαίες βοήθειες ερχόμενοι από τον πάγκο, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου που έπεσε πλέον στο 3-3, την ώρα που οι σημερινοί του αντίπαλοι πήγαν στο 4-2 για να πιστέψουν ακόμη περισσότερο στον στόχο της οκτάδας και της εισόδου στα playoffs.

Με τον Μέγιερ να κάνει πράγματα και θαύματα στο πρώτο δεκάλεπτο (12π. για το 13-23) και τους γηπεδούχους πολύ άστοχους, το Λαύριο πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Κράτησε μια καλή διαφορά, μέχρι ο Κόροιβος να τη μαζέψει και να μειώσει στους πέντε στο ημίχρονο (39-44), χάρη κυρίως στις προσπάθειες του Ντεκόζι που είχε φτάσει τους 13.

Μέχρι εκεί άντεξαν όμως οι γηπεδούχοι, καθώς το Λαύριο πάτησε ξανά το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, αυτή τη φορά με περισσότερη δύναμη, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 21 και να μην κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω. Με 15/23 τρίποντα δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει όχι στην Αμαλιάδα, αλλά ακόμη και στην έδρα πολύ ανώτερης από τον Κόροιβο ομάδας.

Τα 10λεπτα: 13-23, 39-44, 47-68, 67-91

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 14 (3 ριιμπάουντ, 4 ασίστ), Πόσλι 4 (1), Σαχπατζίδης 6, Ράουνρτι, Ντεκόζι 21 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 8 (1), Σκουλίδας 4, Σπυριδωνίδης 2, Μπεκρής, Χάινς 4, Ντίκερσον 4.

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 1, Μέγιερ 20 (5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 14 (4/5 τρίποντα), Γουίγκινς 10 (1), Τζόνσον 10, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Νίξον 12 (3), Γιαννακόπουλος, Μουρ 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα).

Πηγή: sport24.gr