Κόροιβος: Ήττα στο Σ.Ε.Φ. από τον Ολυμπιακό

Ημερομηνία: 03-12-2017 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε με 97-76 από τον Ολυμπιακό στο Σ.Ε.Φ. και πλέον έχει 3 νίκες και 4 ήττες στη Basket League.
O Ολυμπιακός που είχε στη διάθεσή του και το Βασίλη Σπανούλη για πρώτη φορά φέτος, ξέφυγε με οχτώ πόντους (12-4) στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Κόροιβος αντέδρασε και με δικό του σερί πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (15-17).

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-27), ενώ με τρίποντο του Σπυριδωνίδη ισοφάρισαν 30-30. Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν την απόδοση τους και με καλάθι του Παπαπέτρου προηγήθηκαν με εννιά πόντους (45-36) για να μειώσει με ακόμη ένα τρίποντο ο Σπυριδωνίδης σε 45-39, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Με τον Στρέλνιεκς να ξεχωρίζει, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στην έναρξη της τρίτης περιόδου για να στείλει τη διαφορά στους 15 (58-43) και με γκολ-φάουλ ο Γουίλτζερ έκανε το 76-56 στο 29′. Από κει και πέρα, ο Κόροιβος δεν είχε απαντήσεις και στο τελευταίο δεκάλεπτο το ερυθρόλευκο προβάδισμα διατηρήθηκε μεταξύ 15 και 20 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-39, 79-58, 97-76.

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 8, Στρέλνιεκς 19 (4), Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 11 (2), Μπόγρης 1, ΜακΛίν 8, Τολιόπουλος 4 (1), Σπανούλης 13 (3), Αγραβάνης 5 (1), Αρσενόπουλος, Γουίλτζερ 3, Τόμπσον 16 (2).

Κόροιβος: Κάρσον 6, Σκουλίδας, Χάινς 8, Ντίκερσον 2, Ντεκόζι 18 (1), Πόσλι 19(3), Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης 4, Σαχπατζίδης 7, Σπυριδωνίδης 12 (2), Ράουντρι, Μπεκρής.