Κόροιβος: Ήττα στη Λάρισα από το Φάρο

Ημερομηνία: 16-12-2017 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε 82-78 στη Λάρισα από το Φάρο και αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική ήττα του και σε συνδυασμό με τις νίκες της Κύμης και του Πανιωνίου, η μάχη της παραμονής παίρνει φωτιά.

Οι κυανόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με διψήφια διαφορά από το α΄ δεκάλεπτο (17-5 στο 6΄) και η α΄ περίοδος τελείωσε 25-14. Στη β΄ περίοδο μείωσαν στους 8 (31-23) στο 16΄, με τρίποντο του Σπυριδωνίδη, ο Φάρος όμως έφτασε ξανά στο +14, 39-25, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στη γ΄ περίοδο η διαφορά παρέμενε στους 15 πόντους (48-33) και με καλάθι του Κάρσον το 30λεπτο τελείωσε στο +11 για τους Λαρισαίους, 62-51.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πόσλι ανέλαβε να βάλει για τα καλά στο παιχνίδι τον Κόροιβο και με δικούς του διαδοχικούς πόντους, η ηλειακή ομάδα πλησίασε στους 3 57΄΄ πριν το φινάλε, 77-74. Ο Σάφτενααρ έκανε το 79-74 και με νέο τρίποντο του Πόσλι η διαφορά πήγε στο καλάθι, 79-77, 41΄΄ πριν το τέλος.

Ο Σάφτενααρ με μία εύστοχη βολή έκανε το 80-77 και ακολούθησε drive και κερδισμένο φάουλ από τον Πόσλι που με 1/2 βολές έκανε το 80-78, 16΄΄ πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο Σκουλίδας επιχείρησε να κλέψει στην επαναφορά της μπάλας αλλά έκανε φάουλ στο Σαφτενααρ που ευστόχησε και στις δύο βολές κι έγραψε το τελικό 82-78, καθώς στην τελευταία επίθεση το τρίποντο του Ράουντρι ήταν airball.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 39-25, 62-51, 82-78.

Φάρος: Γουέαρ 24 (1), Ντρέιπερ, Σάφτενααρ 11, Παπαντωνίου 17 (3), Παπαμακάριος 5 (1), Μαραγκός 8, Μουράτος 3 (1), Διαμαντάκος 7, Βαβάτσικος 7, Γκαλογουέι, Μπέιντερ.

Κόροιβος: Κάρσον 17 (1), Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης 5 (1), Ράουντρι 6 (1), Ντε Κόζι, Πόσλι 24 (2), Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σκουλίδας 4, Χάινς 18 (2), Ντίκερσον 2.