Κόροιβος: Έχασε εύκολα στα Τρίκαλα

Ημερομηνία: 20-01-2018 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε 71-59 στα Τρίκαλα κι έκλεισε τον α΄ γύρο με 4 νίκες και 9 ήττες, με τους Θεσσαλούς πλέον, που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού, να έχουν μόλις μία νίκη λιγότερη από την ηλειακή ομάδα.

Ο Κόροιβος πλήρωσε το κακό α΄ ημίχρονο, καθώς έμεινε 10 αγωνιστικά λεπτά χωρίς πόντο (!), από το 4ο λεπτό έως το 14ο! Έτσι το 6-8 έγινε στο 14΄ με σερί 21-0, 27-8 για τους Τρικαλινούς και από κει και πέρα, οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να μπουν γερά στη διεκδίκηση της νίκης.

Το ημίχρονο τελείωσε 41-20 με τρίποντο του Πυργιώτη Διονύση Τάταρη και στη γ΄ περίοδο με καλάθια κυρίως από τον Πόσλι η διαφορά έπεσε στους 13 πόντους (56-43). Τα Τρίκαλα όμως μπήκαν δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο, έτρεξαν σερί 7-0, πήγαν ξανά στο +20 (63-43), 7.50 πριν τη λήξη κι όλα πλέον είχαν κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 56-43, 71-59.

Τρίκαλα: Φίλντς 7, Τέιμς 13 (1), Τζόουνς 12 (2), Λούντζης 10, Σκαφτσάκης 5, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 17, Καλογιαννίδης, Τάταρης 3 (1), Κανάτσεβιτς 4.

Κόροιβος: Ντε Κόζι 6, Κάρσον 10, Πόσλι 15 (3), Μιλεντίγεβιτς 2, Κον 6, Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας 4, Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 10, Φλόρβιους.