Εντυπωσιακός ο Ολυμπιονίκης

Ημερομηνία: 22-02-2017 | Συντάκτης:

olympionikis

Συνέτριψε 55-38 την Απολλωνιάδα και έκανε άλμα παραμονής

Ο Ολυμπιονίκης, στο κρίσιμο παιχνίδι με την Απολλωνιάδα, ήταν εντυπωσιακός, το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας. Κέρδισε με το εμφατικό 55-38 κι έστειλε μήνυμα πως δεν πρόκειται να είναι μια από τις δύο ομάδες που θα υποβιβαστεί στην Α2 ΕΣΚΑΗ. Πλέον, η ομάδα του Χάρη Τροχανά, που έχει σαφή βελτίωση στα τελευταία παιχνίδια, απέχει δύο βαθμούς από τον Ήφαιστο/Αχιλλέα, τον οποίο αντιμετωπίζει στις 6 Μαρτίου στο Αίγιο, σε άλλον ένα κρίσιμο αγώνα για την παραμονή στην Α1 ΕΣΚΑΗ.

O Ολυμπιονίκης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Απολλωνιάδας, προηγήθηκε 9-4 στο α΄ δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε 11-8. Στη β΄ περίοδο το 16-13 για την ηλειακή ομάδα έγινε 23-13 με καλάθια των Ζωγόπουλου, Σαλάι, αλλά ο οι Πατρινοί με τρίποντο του Κασπίρη και λέι-απ του Μπαζίνα, μείωσαν στους 5, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του α΄ ημιχρόνου. Με καλάθι του Σακελλαρίου, η διαφορά πήγε στους 7 (27-20), για να λήξει τελικά το πρώτο μέρος με 27-22 και τους Ζωγόπουλο, Σαλάι να έχουν από 10 και 8 πόντους αντίστοιχα, ενώ τους ακολούθησε ο Ξενοφώντας Σακελλαρίου με 7.

«Καθάρισε» στο β΄ ημίχρονο

Στο γ΄ δεκάλεπτο, ο Ολυμπιονίκης είχε ένα προβάδισμα από 4 έως 7 πόντους (29-25, 34-27), η Απολλωνιάδα μείωσε στους τρεις 34-31, αλλά με σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο και καλάθια των Λαμπρόπουλου, Κριτσέλη και Ζωγόπουλου, οι «κοκκινόμαυροι» έφτασαν στο +9, 40-31, που ήταν και το σκορ της γ΄ περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με εκπληκτική άμυνα και καλάθια του Σακελλαρίου κυρίως (πέτυχε 8 πόντους στην τελευταία περίοδο), ο Ολυμπιονίκης έφτασε στο +15 (48-33), πέντε λεπτά πριν το φινάλε και κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-8, 27-22, 40-31, 55-38.

Ολυμπιονίκης: Ζωγόπουλος 15, Σακελλαρίου 17, Σαλάι 12 (1), Λαμπρόπουλος 2, Κοντάρης 3, Κριτσέλης 2, Ρουμελιώτης 4, Γεωργακάκος, Γεωργιόπουλος.

Απολλωνιάδα: Αζαρίας 8(1), Α.Μπαζίνας 5(1), Π. Μπαζίνας 4, Παπαφωτίου 2, Τριπολίδης, Κασπίρης 13(2), Σακελλαρίου , Μπαϊρακτάρης 2, Κυριαζής, Ξούλος, Παρασκευόπουλος 4.