Βαθμολογική ανάσα για Ολυμπιονίκη

Ημερομηνία: 01-02-2017 | Συντάκτης:

olympionikis

Νίκησε 66-60 την Ε.Α. Παραλίας

Ο Ολυμπιονίκης πέτυχε μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη επί της Ε.Α. Παραλίας, το βράδυ της Δευτέρας, στο κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας, με 66-60. Η ομάδα του Χάρη Τροχανά, μετά από 8 αγωνιστικές επέστρεψε στις νίκες, στο κρίσιμο αυτό αγώνα και πλέον ισοβαθμεί πάνω από την επικίνδυνη ζώνη με την Αγυιά, έχοντας ένα βαθμό περισσότερο από τον Ήφαιστο, ο οποίος βρίσκεται μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ηλειακή ομάδα έχανε με 6 πόντους στο ημίχρονο (23-29), δεχόμενη 4 τρίποντα στη β΄ περίοδο, αλλά στο γ΄ δεκάλεπτο με καλές άμυνες από τους Κοντάρη, Τροχανά και σωστές επιλογές στην επίθεση έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στην τελευταία περίοδο, ο εκπληκτικός προχθές Πάνος Ζωγόπουλος, πήρε την ομάδα στις πλάτες του πετυχαίνοντας 13 πόντους (σκόραρε συνολικά 27), ενώ σημαντικά καλάθια πέτυχαν και οι Σακελλαρίου, Κοντάρης. Έτσι, οι κοκκινόμαυροι πήραν προβάδισμα 4 πόντων και με καλή άμυνα απ’ όλους, το διατήρησαν μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιονίκη, τα Αραχωβίτικα, την προσεχή Δευτέρα στις 8.30μ.μ., στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 23-29, 44-43, 66-60.

Ολυμπιονίκης: Καπρούλιας, Γεωργιόπουλος, Ρουμελιώτης 3(1), Λαμπρόπουλος, Τροχανάς 1, Γεωργακάκος 2, Σακελλαρίου 14 (2), Σαλάι, Παπαδόπουλος, Ζωγόπουλος 27 (2), Κοντάρης 10, Κριτσέλης.

Ε.Α. Παραλίας: Ζαφείρης, Σιδέρης 3 (1), Καρακάσης 13 (1), Αντωνόπουλος 2, Καλιγας 14 (2), Κυριακόπουλος, Φραντζής, Τόγιας 18 (3), Καψαλος 6, Αποστολόπουλος, Κωστόπουλος, Αμπαδιωτάκης