Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Πήγασος 80-39: Διαστημική Αμαλιάδα!

Ημερομηνία: 22-12-2017 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πραγματοποίησε… διαστημική εμφάνιση στον αγώνα με τον Πήγασο. Τον διέλυσε με νταμπλ σκορ 80-39 και σε συνδυασμό με τις ήττες των ομάδων της ουράς, απομακρύνθηκε δύο βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και προχωρά πλέον με περισσότερη άνεση.

Η ομάδα του Βαγγέλη Κιούφη έπαιξε  καταπληκτική άμυνα από το β΄ δεκάλεπτο και μετά. Με επιμέρους σκορ 20-10 σε αυτό το χρονικό διάστημα, έφτασε στο +17 με τη λήξη του ημιχρόνου (46-29) και στο β΄ ημίχρονο δέχτηκε μόλις 10 πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά στους 40 πόντους!

Μαγική εμφάνιση πραγματοποίησε ο παίκτης-προπονητής Βαγγέλης Κιούφης με 31 πόντους και 5 τρίποντα και τον ακολούθησε ο Θεοδωρόπουλος που, επιστρέφοντας από τραυματισμό, πέτυχε 17 πόντους με επίσης 5 τρίποντα!

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η πρώτη συμμετοχή του 16χρονου Ματέο Τσίλι που καταχειροκροτήθηκε και δέχτηκε το καθιερωμένο μπουγέλο στα αποδυτήρια!

Στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, στις 10 Ιανουαρίου, οι Αμαλιαδίτες παίζουν στο κλειστό της Αλεξιώτισσας με τον Πρ.Ηλία/ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46 -29, 68-34, 80-39.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Λαμπρόπουλος 3, Κίντος, Θεοδωρόπουλος 17(5), Τσίλι, Κιούφης 31(5), Δασκαλόπουλος 9, Κατσιγιάννης, Μαντούβαλος 11, Νικολόπουλος 2, Αγραπιδάκης 4, Ανδρουτσόπουλος 3.

Πήγασος: Θανέλλας, Σοφικίτης 4, Βατσινάς, Κουτρουμάνης 4, Τογιόπουλος 9(1), Κόττας 11, Παναγής 6, Γεωργιτσόπουλος 2, Καρκούλης 3, Γαζής.