Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Ε.Φ.Α. Αιγίου 79-43: Διέλυσε την Ε.Φ.Α.

Ημερομηνία: 24-11-2017 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας ήταν καταιγιστικός στο πολύ σημαντικό παιχνίδι με την Ε.Φ.Α. Αιγίου. Τη νίκησε 79-43 στο κλειστό της Ήλιδας, καθαρίζοντας το παιχνίδι από το α΄ κιόλας δεκάλεπτο, που τελείωσε με σκορ 21-2! Στο β΄ δεκάλεπτο η διαφορά έπεσε στους 10, αλλά η ομάδα του Βαγγέλη Κιούφη επιστράτευσε ξανά την άμυνά της στη γ΄ περίοδο, έφτασε στο +23 και δεν κοίταξε ξανά πίσω της.

Ο παίκτης-προπονητής Βαγγέλης Κιούφης σταμάτησε στους 32 πόντους, ενώ ο Δασκαλόπουλος πέτυχε 18. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Σπύρου Θεοδωρόπουλου στο γόνατο, που αποχώρησε καταχειροκροτούμενος στο 27′ και θα υποβληθεί σε μαγνητική για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

Επόμενος αντίπαλος για τους Αμαλιαδίτες ο δυνατός Κρόνος Πατρών, την προσεχή Τετάρτη στο κλειστό των Ροϊτίκων.

Τα δεκάλεπτα: 21-2, 31-21, 54-31, 79-43.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Λαμπρόπουλος 2, Κίντος 4, Θεοδωρόπουλος, Κιούφης 32(3), Δασκαλόπουλος 18(4), Κατσιγιάννης 2, Μαντούβαλος 5, Νικολόπουλος 6, Αγραπιδάκης 6, Ανδρουτσόπουλος 4.

Ε.Φ.Α. Αιγίου: Σπηλιάδης 2, Χατζηβασιλείου 2, Κωστόπουλος 5, Βαγενάς 8, Δεδόπουλος 8, Σμοίλης 1, Πανουργιάς 6, Τσιάρας 6, Κωνσταντακόπουλος 5.