Α.Ε. Λεχαινών-Ποσειδώνας Παραλίας 65-40: Μόνη πρώτη ξανά

Ημερομηνία: 26-01-2018 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Λεχαινών νίκησε το βράδυ της Τετάρτης 65-40 τον Ποσειδώνα Παραλίας και σε συνδυασμό με την ήττα της Νίκης Προαστείου από τον Αχαιό, είναι ξανά μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Α2 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη δεν αντιμετώπισε προβλήματα, όπως αναμενόταν άλλωστε, κόντρα στον ουραγό Ποσειδώνα.

Μπήκε δυνατά και με πόντους κυρίως από τους Στριγά, Γκούτη πήρε διαφορά εννιά πόντων στο α΄ δεκάλεπτο και στο β΄ με τρία διαδοχικά καλάθια του Μπαγουλή το γαλάζιο προβάδισμα έφτασε τους 13 πόντους. Στο β΄ ημίχρονο πήρε το όπλο του ο Βαρδίκος και με 16 πόντους που πέτυχε σε αυτό το χρονικό διάστημα, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους.

Την προσεχή Τετάρτη η Α.Ε.Λ. θα βρεθεί στο Αντίρριο για να αντιμετωπίσει τον υπολογίσιμο Φαέθωνα που βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 29-16, 46-26, 65-40.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος 18, Στριγάς 8, Στεφανίδης 6 (2), Αναστασόπουλος 5 (1), Αντωνόπουλος 4, Γκούτης 13 (1), Μπαγουλής 6, Μάρκου, Παλλαδινός 5(1), Μελιτσόπουλος, Χαραλαμπόπουλος.

Ποσειδώνας: Θεοδωρόπουλος 13, Ζαφείρης 5 (1), Δαουλάρης 2, Βογιατζής 3, Ροδόπουλος, Μάλλιαρης 7 (1), Κανελλόπουλος, Μάργελλος 10.