Α.Ε. Λεχαινών-Παναχαϊκός 112-40: Τον ισοπέδωσε!

Ημερομηνία: 24-11-2017 | Συντάκτης:

Από άλλο πλανήτη η Α.Ε.Λ. έκανε ρεκόρ πόντων στην ιστορία της

Η Α.Ε.Λεχαινών ισοπέδωσε τον Παναχαϊκό με 72 πόντους διαφορά, το βράδυ της Τετάρτης για την 7η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ. Νίκησε στο «Αέθλειον» με 112-40 την πατρινή ομάδα κι έκανε το 7 στα 7, παραμένοντας μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Οι 112 πόντοι είναι ρεκόρ όλων των εποχών σε επίσημο αγώνα για την Α.Ε.Λ. που έχει τεράστια διαφορά δυναμικότητας με τις περισσότερες ομάδες της κατηγορίας. Η αρμάδα του Γρηγόρη Κακολύρη ξέφυγε με 19 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο (27-8), με πόντους από τους Βαρδίκο (14), Λυκούδη (11) κι ένα καλάθι του Παλλαδινού.

Δεν άφησε το γκάζι!

Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν οι Στριγάς, Γκούτης, Αντωνόπουλος, Μελιτσόπουλος στη β΄ περίοδο και το ημίχρονο τελείωσε στο +35 (50-15). Το β΄ μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον προπονητή Γρηγόρη Κακολύρη να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής σε όλους, αλλά οι γαλάζιοι να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι και στο 30λεπτο η διαφορά ξεπέρασε τους 50 πόντους (78-24). Μάλιστα στη τελευταίο περίοδο, η Α.Ε.Λ. πέτυχε τους περισσότερους πόντους, 34 κι έτσι έφτασε στο ρεκόρ των 112 πόντων!

Την προσεχή Τετάρτη η ηλειακή ομάδα θα παίξει στο κλειστό της Αλεξιώτισσας με τον Πρ. Ηλία/ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα:  27-8, 50-15, 78-24, 112-40.

Α.Ε. Λεχαινών: Βαρδίκος 20, Στριγάς 9, Αναστασόπουλος 6 (1), Αντωνόπουλος 11 (2), Γκούτης 21 (3), Λυκούδης 16 (4), Στεφανίδης 6 (2), Μάρκου 9, Παλλαδινός 2, Μελιτσόπουλος 12.

Παναχαϊκός: Δ. Λιόλιος 13, Παναγιωτόπουλος 6, Γασπαράτος 2, Τσίρος 2,  Παπαδόπουλος 2, Θωμάς 2, Γκορτσίλας 6 (1), Π. Λιόλιος 7, Ηλιόπουλος, Γεωργόπουλος, Λανδρίτσης, Στυλιδιώτης.